Pakiet-14---Miesic-do-koca-NSPNarodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań kończy się 30 września. Zostało już naprawdę niewiele czasu, aby wypełnić obowiązek spisowy.


Spis powszechny trwa od początku kwietnia. W województwie mazowieckim do tej pory spisało się ponad 60% mieszkańców. Do spisania pozostaje więc jeszcze sporo osób, które najczęściej wiedzą o spisie, ale wypełnienie formularza odkładają na ostatnią chwilę. Warto jednak pamiętać, że dłuższe czekanie zwiększa prawdopodobieństwo stresu i problemów związanych np. z logowaniem do aplikacji spisowej lub połączeniem z infolinią spisową w ostatnich dniach września.


Z osobami, które nie spisały się przez Internet, telefon lub w punkcie spisowym w urzędzie gminy, skontaktuje się rachmistrz spisowy. Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (art. 17a ust. 1-3), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Oznacza to, że każdy ma czas na samospis do momentu kontaktu ze strony rachmistrza. Dlatego nie warto zwlekać z wypełnieniem formularza, to zajmuje naprawdę tylko kilka minut.


Spis powszechny jest obowiązkowy dla każdego. Odbywa się on zaledwie raz na dziesięć lat. Wypełnienie formularza trwa kilka minut – to naprawdę dużo w porównaniu do czasu, jaki spędza się np. oglądając przerwę reklamową w telewizji.
Zebrane w spisie powszechnym informacje służą do planowania i podejmowania działań dotyczących przyszłości polityki społecznej, edukacji, opieki zdrowotnej, nawet infrastruktury transportowej. W trakcie spisu powszechnego podaje się miejsce zamieszkania oraz lokalizację miejsca pracy. Dzięki temu statystycy sprawdzą, jak wyglądają dojazdy do pracy na poziomie kraju, województwa, a nawet gminy. To z kolei pozwoli władzom lokalnym poznać potrzeby transportowe mieszkańców i organizować połączenia w regionie.


Nie warto więc odkładać udziału w spisie na później. To jedyne badanie statystyczne, które daje możliwość wpływu na decyzje dotyczące najbliższego otoczenia. Następna taka szansa będzie dopiero za 10 lat.
Więcej informacji znajduje się na stronie https://spis.gov.pl

Pakiet-14---Miesic-do-koca-NSP