Gmina Brwinów otrzymała 150 000 zł z budżetu samorządu województwa mazowieckiego na wymianę stolarki okiennej w zabytkowym pałacu w Brwinowie. Prace przy renowacji pałacu sukcesywnie postępują.

Dotacja jest przeznaczona na odtworzenie, renowację i montaż łącznie 28 sztuk okien drewnianych o różnych wymiarach. Odtwarzana stolarka okienna częściowo została już zamontowana. Wykonano ją w kolorze ciepłej złamanej bieli. Starannie dobrano odpowiedni dla miejsca detal zawiasów i klamek okiennych. Ponadto renowacji i oczyszczeniu zostają poddane historyczne okiennice wraz z maskownicami, które po koniecznych uzupełnieniach i odpowiednim remoncie powrócą na swoje pierwotne miejsca.

Obecnie kończy się etap związany z wykonywaniem instalacji elektrycznych i teletechnicznych w piwnicy i na parterze. W łazienkach są montowane ściany gipsowo-kartonowe, a na pierwszym piętrze trwa tynkowanie ścian. Wykonywana jest instalacja centralnego ogrzewania wraz z kotłownią. Zadbano także o wysoki poziom jakości odtworzenia historycznej sztukaterii we wnętrzach. Z kolei zachowany wystrój wnętrz reprezentacyjnego holu poddawany jest renowacji – kolumny, pilastry, gzymsy oraz obramienia płycin. – Trwają także próby doboru kolorystycznego rozwiązań ścian oraz faktury poszczególnych elementów, aby w sposób odpowiedni podkreślić wartości artystyczne pomieszczeń – zaznacza Agnieszka Kozłowska prowadząca nadzór konserwatorski.

Po przywróceniu pierwotnej formy zdobnego detalu architektonicznego na elewacji wykonano próby kolorystyczne i dobrano odpowiednią szatę barwną, którą można podziwiać już na dwóch elewacjach – jest to kolorystyka jasna, oparta na ciepłych złamanych bielach i beżach nawiązująca do klasycystycznego charakteru pałacu. Trwają także prace nad odtworzeniem oraz renowacją detalu kamiennego – tj. balustrad balkonowych i tarasowych oraz schodów wejściowych.

W najbliższym czasie zostaną podjęte także działania związane z zagospodarowaniem terenu. W ramach prowadzonych prac wykonane zostaną m.in. dojazd do budynku będący również drogą pożarową, nowe dojścia od strony wschodniej i południowej, pięć miejsc parkingowych w tym jedno dla osób z niepełnosprawnościami, latarnie wzdłuż drogi i przy budynku oraz monitoring zewnętrzny.

Renowacja pałacu to duże wyzwanie, ale jednocześnie spełnienie marzeń o przestronnym, nowoczesnym i funkcjonalnym centrum kultury, reprezentacyjnym miejscu i zadbanej przestrzeni publicznej do tej pory niedostępnej dla mieszkańców.

Wszystkie etapy prac ustalane są z Mazowieckim Konserwatorem Zabytków. Ze względu na dbałość o detale i staranność wykonania do lutego przyszłego roku został przedłużony termin zakończenia prac. Gmina nie utraciła dotacji w wysokości ok. 3 mln zł uzyskanej na rewitalizację pałacu. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, który udzielił unijnego wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego WM 2014–2020, wyraził zgodę na przedłużenie terminu realizacji.

Projekt „Pałac w Brwinowie – rewaloryzacja zabytkowego obiektu z przeznaczeniem na działalność kulturalną i edukacyjną” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

DSC0449s
DSC0458s
DSC0465s