Brwinów uczci Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Msza o godz. 10.30 w kościele parafialnym w Brwinowie poprzedzi główne uroczystości, które rozpoczną się o godz. 17 przed pomnikiem Armii Krajowej. Obchody zakończy plenerowy pokaz filmu.

Modlitwą za poległych w Powstaniu Warszawskim rozpoczną się brwinowskie obchody Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego. Mszę Świętą odprawi ks. Maciej Kurzawa, proboszcz parafii św. Floriana w Brwinowie.

Główne uroczystości odbędą się o godz. 17. Godzina W zostanie upamiętniona minutą ciszy. Niech dźwięk syren da sygnał do zatrzymania się na chwilę i do chwili refleksji, niezależnie od tego, w jakim miejscu ktoś będzie się znajdował, np. na spacerze lub w samochodzie, czy – wraz z przedstawicielami władz gminnych, instytucji i organizacji społecznych,  a także ze wszystkimi, którzy chcą w specjalny sposób uczcić Powstanie Warszawskie – przy brwinowskim pomniku Armii Krajowej. Po odśpiewaniu hymnu i złożeniu kwiatów na Rynku w Brwinowie rozpocznie się koncert zorganizowany przez Fundację Akademia Profil, która otrzymała na ten cel dotację w ramach wspierania przez gminę Brwinów działalności pożytku publicznego. Piosenki powstańcze wykona zespół w składzie Arkadiusz Głogowski – śpiew, Michał Szymkiewicz – śpiew, instrumenty klawiszowe oraz Przemysław Skałuba – klarnet, saksofon. Wspólne śpiewanie ułatwią przygotowane na tę okoliczność foldery z tekstami piosenek.

Wieczorem o godz. 20 w parku miejskim w Brwinowie odbędzie się plenerowy pokaz filmu „Roznosiciele radości. Opowieść o harcerskiej poczcie powstańczej” w reżyserii Krzysztofa Rogulskiego. Organizator – Stowarzyszenie Projekt Brwinów we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Brwinowie – już od kilku lat zaprasza 1 sierpnia na wieczorne spotkania z filmem dokumentalnym. W tym roku będzie można poznać bliżej historię poczty powstańczej. Listonoszami byli często kilkunastoletni harcerze, którzy ryzykowali życie, aby dostarczyć przesyłkę w walczącym mieście. Przenieśli około 150 000 listów i paczek. Dzięki tym listom warszawiacy dowiadywali się, gdzie znajdują się ich bliscy i czy jeszcze żyją.