Rachmistrzowie spisowi kontaktują się na razie tylko przez telefon, ale wiele osób ignoruje te połączenia lub boi się je odebrać. Należy pamiętać, że rachmistrzowie dzwonią z dwóch numerów: 22 828 88 88 oraz 22 279 99 99. Te połączenia warto odbierać, aby szybko i wygodnie wywiązać się z obowiązku udziału w Narodowym Spisie Powszechnym.

Rachmistrzowie telefoniczni dzwonią, aby pomóc w przeprowadzeniu spisu. Niestety wiele osób, którym chcą zaoferować swoje wsparcie, odmawia rozmowy lub odrzuca połączenie nie sprawdzając nawet, kto dzwoni.

Odbierając telefon z nieznanego nam dotąd numeru trzeba zawsze zachowywać ostrożność. W czasie spisu mogą zdarzać się przypadki podszywania się oszustów pod rachmistrza. Należy koniecznie pamiętać, że rachmistrz nie żąda pieniędzy, nie pyta o majątek lub dochody. W prosty sposób można sprawdzić, czy osoba, która podaje się za rachmistrza, rzeczywiście nim jest. Trzeba tylko zanotować imię, nazwisko oraz numer identyfikatora rachmistrza i skorzystać z wybranej opcji weryfikacji. Najprościej i najszybciej zapytać rachmistrza o podanie jednej z pięciu ostatnich cyfr naszego numeru PESEL - jeśli odpowie prawidłowo, możemy spokojnie kontynuować rozmowę i przejść do spisu. Można również skorzystać z aplikacji „Sprawdź rachmistrza”, dostępnej na stronie spis.gov.pl lub zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 i poprosić konsultanta o sprawdzenie danych rachmistrza.

Rachmistrz zadzwoni z numeru 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Jeśli na telefonie wyświetli się jeden z tych dwóch numerów, można odebrać połączenie bez obaw. Jeśli ktoś nie odbierze telefonu od rachmistrza, może spodziewać się od niego SMS-a i ponownych prób połączenia. Spis ze wsparciem rachmistrza jest o tyle łatwiejszy, że to rachmistrz prowadzi po całym formularzu spisowym i można od razu poprosić go o wyjaśnienie. Pomoc rachmistrza jest przydatna, a nawet niezbędna w przypadku osób, które nie czują się pewnie, używając komputera, i nie chcą lub nie mogą wypełnić formularza spisowego przez Internet.

Rachmistrz dzwoni w imieniu Głównego Urzędu Statystycznego i robi to w ramach obowiązków służbowych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub braku możliwości spisania się w danej chwili można umówić się z nim na inny termin rozmowy telefonicznej.