Rachmistrz spisowy to nie akwizytor, sprzedawca ani wyłudzacz danych. Dzwoni, żeby pomóc wypełnić obowiązek spisowy. Warto odebrać telefon z numeru 22 828 88 88 lub 22 279 99 99 i spisać się od razu.

Osoby, które nie skorzystały ze samospisu, mogą spodziewać się telefonu od rachmistrza. - Nie ignoruj tego połączenia i nie odmawiaj pod byle pretekstem. Rachmistrz jest dla Ciebie wsparciem i naprawdę warto skorzystać z jego pomocy – radzi Główny Urząd Statystyczny. Rachmistrz nie jest akwizytorem, nie sprzedaje niczego. Jedynym celem jego pracy jest pomoc mieszkańcom w wypełnieniu obowiązku spisowego. Spis ze wsparciem rachmistrza jest o tyle łatwiejszy, że to rachmistrz prowadzi może wyjaśnić wszelkie wątpliwości co do treści pytań.

Pomoc rachmistrza jest szczególnie przydatna w przypadku osób, które nie czują się zbyt pewnie używając komputera i Internetu albo w ogóle nie miały styczności z cyfrowym światem. Formularz spisowy jest bowiem dostępny wyłącznie przez Internet – jeśli ktoś nie umie się spisać samodzielnie, należy bezwzględnie skorzystać z pomocy rachmistrza. Przeszkolony rachmistrz przeprowadzi bezpiecznie przez pytania spisowe, przeczyta je dokładnie wraz z odpowiedziami, wyjaśni wątpliwości, zaznaczy odpowiedzi. Uzyskanych informacji nie przekaże nikomu – przed przystąpieniem do pracy podpisuje bowiem specjalne przyrzeczenie o zachowaniu ich w tajemnicy. Ma przy tym świadomość, że jej złamanie grozi karą więzienia do lat 3.

Przy odebraniu telefonu od rachmistrza nie ponosi się kosztu rozmowy.

Warto pamiętać o zachowaniu ostrożności i sprawdzaniu tożsamości osoby, która telefonuje. Rachmistrzowie spisowi będą dzwonić z dwóch numerów: 22 828 88 88 i 22 279 99 99. Jeśli na wyświetlaczu naszego telefonu pojawi się któryś z tych numerów, oznacza to, że dzwoni rachmistrz i warto odebrać połączenie. Można też zweryfikować tożsamość rachmistrza dzwoniąc na infolinię pod numer 22 279 99 99 lub korzystając z aplikacji „Sprawdź tożsamość rachmistrza” na stronie https://spis.gov.pl/. Potrzebna jest tylko znajomość imienia, nazwiska i numeru identyfikacyjnego rachmistrza. Oprócz tego każdy może poprosić rachmistrza o podanie jednej z pięciu ostatnich cyfr numeru PESEL – prawdziwy rachmistrz ma dostęp do tej informacji i będzie umiał odpowiedzieć prawidłowo.

Rachmistrz nie zapyta o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, numer dowodu osobistego, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej - takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych. W przypadku wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, należy to zgłosić na infolinię spisową lub do Gminnego Biura Spisowego.

Część osób odmawia rachmistrzom tłumacząc, że w tej chwili nie ma czasu, a spis trwa do końca września i można z tym poczekać. To prawda, ale we wrześniu może się bowiem okazać, że osób, które zostawiły sobie spis na ostatnią chwilę, jest na tyle dużo, że ograniczona będzie dostępność rachmistrzów. Będzie wprawdzie funkcjonować samospis internetowy, ale w tej opcji nie możemy liczyć na wsparcie rachmistrza i wszystkie wątpliwości będziemy musieli sobie wyjaśnić sami. Dlatego warto odebrać telefon od rachmistrza i dać sobie pomóc!