Przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Brwinowie stanęły nowe pojemniki do zbierania plastikowych zakrętek. Zysk ze sprzedaży zebranego surowca zasili konto potrzebujących, a sama akcja ma też wymiar edukacyjny – inspiruje do segregacji odpadów i dbania o środowisko naturalne. 

Duże czerwone serce i czarny prostopadłościan to pojemniki, które z inicjatywy dyrekcji postawiono nieopodal wejścia do niej. Czarny prostopadłościan symbolizuje wielką literę „I”, po angielsku oznaczającą „ja”. Tuż obok stoi duże czerwone serce z naklejonymi na nim herbem Brwinowa i szkolną tarczą. Nie trudno się domyśleć, jakie jest znaczenie tej kompozycji.

Atrakcyjnie wyglądające pojemniki służą do selektywnej zbiórki plastikowych nakrętek. Uzyskane w ten sposób pieniądze, zostaną przekazane na wsparcie finansowania potrzeb wybranej osoby. Dyrekcja zachęca w ten sposób do włączania się w działania charytatywne. Cel ma być dopiero określony – szkoła czeka na pomysły i propozycje dla kogo i na wsparcie jakiego celu, zostaną przeznaczone uzyskane środki.

W listopadzie 2020 r. gmina Brwinów zakupiła trzy pojemniki w kształcie serca. Jeden stoi przy wejściu do Szkoły Podstawowej nr 2, drugi – przed budynkiem nowego przedszkola w Żółwinie. Trzeci pojemnik znajduje się przy szkole w Otrębusach, a dwa kolejne postawiono przed Szkołą Podstawową nr 1. Zbiórki zakrętek cieszą się popularnością w naszej gminie i realnie wsparły już kilka osób. Warto więc dorzucić swoje kilka przysłowiowych groszy do akcji – tym razem nie pod postacią pieniędzy, a plastikowych odpadów.

Zapewne wiele osób zetknęło się już nie raz z tego typu akcją. W mediach od lat pojawiają się ogłoszenia i hasła nawołujące do zbierania zakrętek. W przypadku takich zbiórek chodzi o zgromadzenie jak największej ich ilości. Im więcej kilogramów – a nawet ton – tego surowca, tym większe szanse na uzyskanie pokaźniejszych kwot na wsparcie charytatywnego celu. W tym wypadku ilość naprawdę ma znaczenie. Okazuje się bowiem, że mimo głosów mówiących o niskiej opłacalności takich akcji, mają one sens. Zwłaszcza jeśli są dobrze przeprowadzone. Zebrane fundusze wystarczają często na pokrycie kosztów zakupu wózka inwalidzkiego lub innego sprzętu rehabilitacyjnego.

Zbiórki zakrętek mają też walor ekologiczny i edukacyjny. Uczą zasad segregacji odpadów i uświadamiają jak ważny jest recycling i ochrona środowiska. Warto wspomnieć, że te części opakowań są zazwyczaj wykonane z czystego PET (polietylenu), którego przetwarzanie jest łatwiejsze i szybsze. Powstały w procesie przeróbki granulat służy do produkcji kolejnych nowych elementów opakowań, rur PCW czy nawet obudów komputerów. Wiele produktów codziennego użytku jest robionych z tworzyw PET. Znany ze swoich właściwości izolacyjnych polar to materiał, który powstaje między innymi właśnie z takich kolorowych odpadów. Tym bardziej warto spojrzeć na zakrętki łaskawiej i wrzucić je do osobnych pojemników, dając tym samym komuś szanse na realne wsparcie.

Autor zdjęcia: SP nr1 w Brwinowie