dmuchawyNa początku nowego roku wchodzi w życie szereg nowych przepisów, między innymi z zakresu ochrony powietrza. Od 1 stycznia obowiązuje na terenie województwa mazowieckiego całkowity zakaz używania dmuchaw do liści.

Zakaz używania dmuchaw wynika z przyjętego we wrześniu 2020 r. przez Sejmik Województwa Mazowieckiego programu ochrony powietrza. Radni sejmiku uznali argumenty mówiące o tym, że stosowanie dmuchaw powoduje tzw. unos wtórny, przy którym w powietrze wzbijają się cząsteczki pyłów wraz ze szkodliwymi substancjami. Jest to jedno ze źródeł zanieczyszczenia powietrza. Do tej pory stosowanie dmuchaw elektrycznych i spalinowych do usuwania liści czy skoszonej trawy było zakazane na Mazowszu jedynie w dni tzw. alertu smogowego, ale od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje we wszystkie dni do końca 2026 r.
Zakaz dotyczy wszystkich mieszkańców Mazowsza – nie tylko właścicieli ogrodów, lecz także m.in. przedsiębiorców, spółdzielnie mieszkaniowe oraz urzędy miast i gmin, które przy pomocy własnych pracowników lub firm usługowych sprzątały dmuchawami chodniki, skwery czy parki.


Stosowanie się do zakazu może być kontrolowane przez odpowiednie organy, m.in. straż miejską czy inspekcję ochrony środowiska. Zakaz stosowania dmuchaw nie obejmuje odkurzaczy do liści, to znaczy urządzeń, które nie wydmuchują powietrza, a zasysają je wraz z liśćmi, igliwiem i drobnymi odpadkami.