Gmina Brwinów ogłosiła przetarg na dostawę i montaż radarowych wyświetlaczy prędkości. Dziesięć takich urządzeń ma stanąć jeszcze w tym roku przy drogach powiatowych, gdzie kierowcom często zdarza się przekroczyć dozwoloną prędkość.

Diodowe wyświetlacze typu LED będą sygnalizować kierowcom, z jaką prędkością poruszają się po drodze. Informacje o przekroczeniu prędkości, a także o wysokości grzywny i ilości punktów karnych za dane wykroczenie mają spowodować, że łamiący przepisy zdejmą nogę z gazu. W przypadku znacznego przekroczenia prędkości ponad dopuszczalny limit urządzenie wyświetli znak ostrzegawczy oraz komunikat ZWOLNIJ.
Nowoczesne wyświetlacze posiadają także dodatkowe funkcje, m.in. możliwość rejestracji statystyk dotyczących ilości pojazdów i ich prędkości oraz liczby wykroczeń. W dokumentacji przetargowej uwzględniono dla nich osiem lokalizacji przy drogach powiatowych. Są to: ul. Powstańców Warszawy (w rejonie ul. Wygonowej), ul. Wilsona (w pobliżu skrzyżowania z ul. Sportową) oraz ul. Piłsudskiego w Brwinowie, a także ul. Kasztanowa w Żółwinie, ul. Książenicka (w pobliżu ul. Małej) w Owczarni oraz drogi powiatowe we wsiach Moszna (przy moście nad Utratą), w Kotowicach i w rejonie Osiedla Słonecznego w Kaniach.

Gmina Brwinów również tym razem bierze pod uwagę rozwiązania ekologiczne. W warunkach przetargu zostało uwzględnione zasilanie korzystające z energii słonecznej i wiatrowej (panel słoneczny oraz wiatraczek), uzupełniane możliwością wyprowadzenia zasilania do sieci elektroenergetycznej.

Oferty w przetargu można składać do 24 listopada do godz. 12. Jeśli uda się znaleźć wykonawcę, mierniki prędkości pojawią się w naszej gminie jeszcze w tym roku.