„Bądź widoczny – bądź bezpieczny” – to hasło, które zyskuje na znaczeniu zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Straż Miejska w Brwinowie przypomina, jak ważne jest noszenie odblasków. Nawet niewielki element odblaskowy na ubraniu czy przy plecaku może uratować zdrowie, a często nawet życie. 

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są zobowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.
Trzeba uświadomić sobie, że pieszy na drodze nie ma takiej ochrony, jaką ma kierujący samochodem. Pieszego nie chronią ani metalowa karoseria pojazdu, ani pasy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne, dlatego tak ważna jest widoczność na drodze.
Warto zapamiętać:
- pieszy i rowerzysta w ciemnym ubraniu bez odblasku jest widoczny w światłach pojazdu z odległości 20 m. Kierowcy może zabraknąć czasu na odpowiednią reakcję.
- pieszy i rowerzysta w jasnym ubraniu bez odblasku jest widoczny w światłach pojazdu z odległości 30 m. Większość osób nosi jednak w chłodne dni kurtki lub płaszcze w ciemnych kolorach: szarym, granatowym czy czarnym.
- pieszy i rowerzysta z odblaskiem jest widoczny w światłach pojazdu z odległości 150-300 m. Kierowcy mogą odpowiednio wcześniej zwolnić lub wykonać inny manewr na jezdni. Noszenie kamizelki odblaskowej jest bardzo dobrym sposobem na zwiększenie swojego bezpieczeństwa.
Widoczność decyduje o czasie reakcji i drodze hamowania pojazdu. Tymczasem wielu kierowców spotyka się na drogach z pieszymi czy rowerzystami, których sylwetki pojawiają się w świetle reflektorów w ostatniej chwili. Rowerzyści powinni koniecznie pamiętać o odpowiednim wyposażeniu roweru. – Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać m.in. światło pozycyjne z przodu o barwie białej bądź jasnożółtej, natomiast tylne światło pozycyjne powinno być czerwone, odblask z tyłu również musi być czerwony, nie może być w kształcie trójkąta. Możemy śmiało umieszczać odblaski na rowerze, choćby w formie naklejek na ramę, nakładek na szprychy, czy przez zastosowanie opon ze świecącym bokiem. Doskonałym gadżetem są też specjalne korki do kierownicy, czy - zapomniane przez rowerzystów - pedały z odblaskowymi ramkami – radzi komendant Straży Miejskiej w Brwinowie Izabela Koźbiał.
Strażnicy miejscy będą zwracać na to uwagę podczas patroli, zwłaszcza poza terenem zabudowanym, gdzie kierowcy często tracą czujność, nie spodziewając się obecności pieszego czy rowerzysty. We wrześniu w przedszkolach odbyły się zajęcia, podczas których strażnicy przypominali najmłodszym podstawowe zasady bezpieczeństwa, uczyli prawidłowego korzystania z przejść dla pieszych i omawiali działanie sygnalizacji świetlnej. – Bezpieczeństwa nigdy za wiele! – podkreśla komendant Izabela Koźbiał.

Przedszkolaki uczą się przechodzenia przez pasy.
Przedszkolaki uczą się przechodzenia przez pasy.