Podczas nadzwyczajnej sesji w Trzebiatowie 26 sierpnia br. tamtejsi radni zdecydowali o nadaniu promenadzie nazwy Aleja Brwinowska oraz przyznaniu Markowi Winiarskiemu Honorowego Obywatelstwa Miasta Trzebiatów.

Gmina Trzebiatów doceniła i utrwaliła dotychczasową bardzo dobrą współpracę partnerską z gminą Brwinów, nadając nazwę Aleja Brwinowska promenadzie będącej głównym wejściem na plażę w Mrzeżynie. W ramach współpracy gmina Brwinów dofinansowała jej budowę kwotą 100 tys. zł. Promenada została otwarta w 2018 r. Około 250-metrowe dojście na plażę z centrum miasta znajduje się w rejonie kościoła przy ul. Nadmorskiej, w rejonie jedynego budynku na klifie wybrzeża w Mrzeżynie. Aleja Brwinowska to wieloletnia promocja dla gminy Brwinów w popularnym nadmorskim kurorcie. Wypoczywający nad morzem mogą nie tylko spacerować w tym urokliwym miejscu, ale też dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o gminie Brwinów. Wzdłuż promenady można znaleźć pięć tablic „Poznaj Brwinów” opisujących m.in. walory inwestycyjne, partnerstwo gmin, osoby związane z Brwinowem oraz miejsca warte odwiedzenia w Brwinowie i okolicach.

 

W czasie sesji Markowi Winiarskiemu, radnemu Rady Miejskiej w Brwinowie, został nadany tytuł Honorowego Obywatela Miasta Trzebiatów. Wniosek z taką propozycją wpłynął do Rady Miejskiej w Trzebiatowie z inicjatywy Stowarzyszenia Żołnierzy Gminy Trzebiatów „Zawsze Wierni” oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz”. Marek Winiarki odznaczył się wyjątkowym zaangażowaniem w upamiętnienie historii gminy Brwinów i Trzebiatów. Burmistrz Trzebiatowa Józef Domański tak uzasadnił przyznanie tytułu: „W swojej wieloletniej działalności samorządowej ogromną uwagę poświęcał wspólnej historii łączącej nasze miasta, szczególnie w kontekście historii naszej macierzystej Jednostki Wojskowej dziedziczącej zaszczytne tradycje Legii Akademickiej”. – Ja tylko robię to, co powinienem robić, ja nie jestem nadzwyczajny, po prostu. Piękna uroczystość i nigdy się nie spodziewałem, że po tylu latach samorządowania, że taka przygoda samorządowa i takie wyróżnienie – mówił wzruszony Marek Winiarski.

 

Druga część uroczystości przeniosła się do Mrzeżyna, gdzie Arkadiusz Kosiński oraz Józef Domański, burmistrzowie gmin Brwinów oraz Trzebiatów, oficjalnie odsłonili tabliczkę z nazwą promenady – Aleję Brwinowską.

 

Gminy Brwinów i Trzebiatów formalnie stały się gminami partnerskimi w czerwcu 2008 r. Połączyła je wspólna historia. Jednostka Wojskowa w Trzebiatowie kultywuje tradycje 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej, który w ramach 28 dywizji Piechoty Armii „Łódź” 12 września 1939 r. stoczył ciężką bitwę pod Brwinowem. Pamięć o tym pułku jest wciąż żywa w Brwinowie. Co roku około 12 września w mieście organizowane są uroczystości przypominające o historycznym wydarzeniu z 1939 roku oraz obchodzone są dni miasta.

 

W ramach współpracy obu gmin odbywała się wymiana młodzieży. Gmina Brwinów przekazała też 70 tys. zł na pomoc podczas powodzi w 2008 r., która dotknęła gminę Trzebiatów, gdy wylała rzeka Rega.

Fot. Arkadiusz Kosiński