W piątek 24 lipca 2020 r. został podpisany akt erekcyjny i wmurowany kamień węgielny świetlicy wiejskiej w Kaniach. Inwestycja ma być gotowa we wrześniu 2021 roku.

W swoim przemówieniu burmistrz Arkadiusz Kosiński podkreślił, że jest to już kolejna, bardzo ważna inwestycja kubaturowa w gminie Brwinów. Odczytał też treść aktu erekcyjnego, który zaczyna się słowami: Akt ten dla współczesnych spisano, by świętując jego wmurowanie, mogli poczuć radość i dumę z rozwoju gminy Brwinów, oraz dla potomnych, by przekazać im, że dzięki konsekwencji i solidnej pracy, osiągać można cele i pozostawić ślad dla przyszłych pokoleń. Poświęcenia kamienia węgielnego dokonał ks. Bolesław Bolek, proboszcz parafii w Otrębusach. Po podpisaniu aktu erekcyjnego przez wszystkich zgromadzonych został on wmurowany w jedną ze ścian świetlicy. Zaproszenie na uroczystość przyjęli: starosta pruszkowski oraz członkowie zarządu powiatu pruszkowskiego, radni gminy Brwinów, dyrektorzy gminnych jednostek organizacyjnych, przedstawiciele wykonawcy – firmy MKL-BUD Sp. z o.o., inspektorzy nadzoru, a także autor projektu świetlicy.

Świetlica w Kaniach powstaje przy ul. Piłsudskiego, ok. 100 m od ul. Warszawskiej (DW nr 719), na działce o powierzchni 3000 m kw., którą gmina Brwinów pozyskała w 2015 r. To już kolejna świetlica – po Owczarni i Domaniewie, która będzie służyć lokalnej społeczności. Wykonawcą wybranym w przetargu została firma MKL-BUD Sp. z o. o z Warszawy, a koszt prac wynosi 2.718.000 zł.

Powierzchnia zabudowy nowej świetlicy to 429 m2, a powierzchnia użytkowa – 404 m2. Budynek będzie składał się z dwóch kondygnacji – parteru wraz z poddaszem. W budynku będą m.in. dwie pracownie, aneks kuchenny, sala główna i toalety przystosowane do osób z niepełnosprawnościami. Pomieszczenia do zajęć będą miały charakter wielofunkcyjny z możliwością organizacji zajęć o różnym charakterze, w zależności od bieżących potrzeb. Na poddaszu znajdzie się miejsce na pomieszczenie techniczne.

Budynek będzie miał nowoczesną formę – o prostej i zwartej bryle, z tarasem pod dachem budynku świetlicy. Powstanie przy nim parking z 17 miejscami, w tym 1 dla osób z niepełnosprawnościami, plac zabaw, siłownia plenerowa dla dorosłych, wiata na 20 rowerów. Aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom świetlicy, ruch samochodowy, rowerowy i pieszy na terenie działki zostanie oddzielony.

DSC0147
DSC0150
DSC0157
DSC0164
DSC0168
DSC0175
DSC0178
DSC0196
DSC0209
DSC0212