DSC0501Gmina Brwinów przygotowuje się do walki z zapowiadaną suszą. Sadzone nowe drzewa – okazy sporych rozmiarów – nawadniane są metodą kropelkową.

Podczas wiosennego spaceru przez park miejski w Brwinowie zobaczyć można, że od ubiegłego roku przybyło w nim kilkadziesiąt nowych drzew i krzewów. Kilkumetrowe platany i dęby nie wyrosły w ciągu kilku tygodni – Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa zdecydował się na sadzenie okazów o sporych rozmiarach.


Niektóre drzewa zostały w ten sposób uratowane przed wycinką i teraz zyskują drugie życie po „przeprowadzce”. Aby zapewnić im odpowiednie nawadnianie i pomóc w ukorzenianiu w nowym miejscu, zastosowano worki nawadniające, które mieszczą jednorazowo kilkadziesiąt litrów wody. Jest ona stopniowo uwalniana do gruntu i dociera do głębszych warstw ziemi bez utraty cennych kropli podczas parowania. Metoda kropelkowa jest skuteczna, a dodatkowo pozwala na oszczędzanie wody w porównaniu do tradycyjnego podlewania ziemi wokół rośliny. Worki uzupełniane są w miarę potrzeb – w czasie suszy co kilka dni.

DSC0501
DSC0502
DSC0505


Gmina Brwinów dysponuje obecnie 166 workami, które będą wykorzystywane przede wszystkim przy młodych drzewach oraz nowych nasadzeniach. Pierwsze efekty już widać – mimo ryzyka uszkodzenia delikatnych korzeni na obrzeżu bryły korzeniowej przy sadzeniu oraz suszy, jaka panowała do tej pory, na gałęziach zaczynają rozwijać się młode liście.