Gminne instytucje wdrożyły ograniczenia zgodnie z rozporządzeniami. Trwa już realizacja zakupów dokonywanych dla walczących „na pierwszej linii” za łączną kwotę 270 tys. zł, prowadzona jest dezynfekcja w miejscach publicznych, a ŚOPS działa sprawnie – sytuacja w gminie Brwinów jest stabilna

Jak poinformował burmistrz Arkadiusz Kosiński, przedstawiając sytuację epidemiczną na terenie gminy Brwinów 24 kwietnia br., wyzdrowiały już dwie osoby, u których stwierdzono wcześniej obecność koronawirusa. Sześć osób z wynikiem dodatnim pozostaje w izolacji domowej – przechodzą chorobę łagodnie i można mieć nadzieję na ich powrót do zdrowia, czworo mieszkańców przebywa w szpitalu. Spora grupa osób zakończyła już kwarantannę. Obecnie na terenie gminy na kwarantannie przebywa już tylko 29 osób.


Rozpoczęło się stopniowe odmrażanie gospodarki oraz częściowe poluzowanie ograniczeń, ale ze względów bezpieczeństwa targowisko miejskie w Brwinowie pozostaje jeszcze zamknięte do 2 maja – dalsze decyzje w tej sprawie mają zapaść pod koniec kwietnia podczas cotygodniowego posiedzenia gminnego zespołu zarządzania kryzysowego. Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, który zwrócił uwagę na to, że aerozol wodno-powietrzny może być dodatkowym nośnikiem dla cząsteczek wirusa, w obecnej sytuacji nie będą uruchamiane urządzenia wodne – fontanna na Rynku, pluskowisko w parku miejskim czy chłodzące kurtyny wodne, które były rozstawiane przez Brwinowskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w czasie upałów.


Wcześniejsze decyzje o przekazaniu środków w wysokości 250 tys. zł na zakup środków ochrony osobistej oraz sprzętu medycznego dla szpitali w Pruszkowie oraz służb walczących z koronawirusem na pierwszej linii są już w trakcie realizacji oraz finalizacji dostaw. Gmina Brwinów przekazała 100 tys. zł dla Szpitala Powiatowego w Pruszkowie, 40 tys. zł  dla Szpitala Kolejowego w Pruszkowie, 30 tys. zł dla Komisariatu Policji w Brwinowie i 20 tys. zł dla Komendy Powiatowej Straży Pożarnej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Pruszkowie 60 tys. zł dla Szpitala Kolejowego w Pruszkowie. Wśród zakupów są m.in. kombinezony, profesjonalne maski, rękawiczki i ochraniacze na nogi. Wysokość wsparcia zwiększyła się o dodatkowe środki dla szpitala w Tworkach. Gmina Brwinów wspiera szpitale, strażaków PSP oraz policjantów z komisariatu w Brwinowie łączną kwotą 270 tys. zł.


Strażacy z OSP w Brwinowie kontynuują dezynfekcję poręczy oraz innych miejsc narażonych na częste dotykanie, a pracownicy Referatu Gospodarki Komunalnej uzupełniają płyn odkażający w dozownikach zakupionych przez gminę Brwinów i zamontowanych przy bankomatach, przyciskach sygnalizacji świetlnej itp.


Dodatkowe wsparcie zapowiedziała firma Kosmepol Sp. z o.o.  jako część światowego koncernu kosmetycznego L’Oréal Plant Warsaw w Kaniach prowadzi na co dzień produkcję szamponów, odżywek, farb do włosów itp., ale w czasie pandemii w ramach ogólnoeuropejskiego programu solidarności w walce z koronawirusem rozpoczęła produkcję żelu wodno-alkoholowego do sanityzacji rąk. Gmina Brwinów ma otrzymać ten środek w małych pojemnikach (ok. 3300 szt.), które trafią do pracowników pomocy społecznej, wolontariuszy i podopiecznych ŚOPS oraz pracowników i podopiecznych pięciu domów pomocy społecznej oraz domu samotnej matki, a także innych osób, które z racji wykonywanej pracy lub służby mają częstszy kontakt z powierzchniami narażonymi na dotyk.