Osoby z terenu gminy Brwinów, które decyzją inspektora sanitarnego przebywają w kwarantannie i które w wyznaczonym czasie nie mogą pod żadnym pozorem opuszczać swojego domu lub mieszkania, otrzymują pomoc.

Kwarantanną objęte są osoby zdrowe, które miały bliski kontakt z osobą podejrzaną o zarażenie lub zarażoną koronawirusem i dla bezpieczeństwa innych muszą przez określony czas (zwykle są to dwa tygodnie – zgodnie z wydaną decyzją w indywidualnym przypadków) całkowicie zrezygnować z kontaktów z innymi. Od 15 marca kwarantanna jest obowiązkowa dla wszystkich wracających z zagranicy, poza nielicznymi przypadkami osób, które przekraczają granice w związku z obowiązkami zawodowymi (kierowcy transportu międzynarodowego, piloci samolotów itp.).

Osoby będące w kwarantannie nie mogą wyjść do sklepu czy apteki, nikt nie może ich odwiedzać (poza bezpiecznym dostarczeniem żywności, odebraniem śmieci itp.). Policja kontroluje przestrzeganie zakazu opuszczania miejsca zamieszkania. Koordynacją dostarczania żywności
i niezbędnych artykułów osobom będącym w kwarantannie na terenie gminy Brwinów zajmuje się Środowiskowy Ośrodek Pomocy Społecznej w Brwinowie. Przygotowane zakupy przez pracowników ŚOPS dla osób będących w kwarantannie dostarczają służby tj. Straż Miejska i OSP)  – Nikt nie powinien obawiać się o zapewnienie podstawowych potrzeb – zapewnia Monika Knych
ze Środowiskowego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brwinowie. Zaznaczyć w tym miejscu należy,  że nie będzie to prasa czy chleb z ulubionej piekarni, wędlina konkretnej firmy,  ulubiony gatunek jabłek
 i ziemniaków. Obowiązuje zasada "jednego sklepu i szybkich zakupów", aby maksymalnie ograniczyć ryzyko związane z koronawirusem.

Obecnie (27.03) w kwarantannie na terenie gminy Brwinów znajduje się ponad 50 osób, ale liczby te mogą jeszcze rosnąć. Dzięki kontaktowi telefonicznemu ze Środowiskowym Ośrodkiem Pomocy Społecznej wszyscy otrzymują pomoc, jakiej potrzebują.

Oczywiście w przypadku pogorszenia samopoczucia, wystąpienia objawów COVID-19, problemów z oddychaniem, gorączki lub innych objawów wskazany jest natychmiastowy kontakt ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, na numer 800 190 590  lub 112. Zarówno osobom w oficjalnej obowiązkowej kwarantannie, jak tym, którzy podejrzewają, że mogą być zarażone koronawirusem, nie wolno okłamywać służb niosących im pomoc i zatajać swojego stanu zdrowia.