Dla zabezpieczenia zdrowia mieszkańców gminy Brwinów wprowadzone zostały ograniczenia w funkcjonowaniu instytucji, zamknięte zostały place zabaw i targowisko. Zostały określone szczególne formy pomocy, które będzie realizować Środowiskowy Ośrodek Pomocy Społecznej w Brwinowie.

Po posiedzeniu gminnego zespołu zarządzania kryzysowego burmistrz Arkadiusz Kosiński wydał w tym tygodniu zarządzenia, które wprowadzają na terenie gminy Brwinów działania wynikające z nowych zadań ustawowych, zaleceń Wojewody Mazowieckiego oraz rekomendacji Sanepidu.

Zostały zawieszone do odwołania wszelkie spotkania, imprezy, wydarzenia kulturalne lub sportowe organizowane w budynkach oraz obiektach administrowanych przez gminę Brwinów. Zamknięte zostały też publiczne miejsca służące rekreacji – place zabaw, siłownie plenerowe, boiska oraz tory pumptrack. Chociaż nie wszystkie posiadają ogrodzenie z zamykaną na klucz furtką, na wszystkich zostały rozwieszone informacje. Spotykanie się w takich miejscach większych – np. młodzieży czy spacerujących matek z dziećmi - mogłoby niepotrzebnie narażać na rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Targowisko miejskie funkcjonowało jeszcze w sobotę 14 marca, ale teraz jego działanie zostało zawieszone do odwołania. Kupcy w tej sytuacji organizują dostawy owoców i warzyw „na telefon”, część z nich przestawiła się na dostarczanie owoców i warzyw do sklepów funkcjonujących na terenie gminy Brwinów.

Wszystkie jednostki organizacyjne gminy Brwinów (w tym m.in. Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie) zostały zobowiązane do odwołania imprez,  wydarzeń społecznych, kulturalnych, sportowych, zajęć dodatkowych, niezależnie od liczby uczestniczących w nich osób.

Środowiskowy Ośrodek Pomocy Społecznej organizuje wsparcie dla potrzebujących pomocy mieszkańców gminy Brwinów. Osoby starsze, niepełnosprawne, samotne, które nie są w stanie samodzielnie zrobić podstawowych zakupów spożywczych oraz higienicznych i nie mają rodziny, znajomych, sąsiadów, którzy mogliby pomóc, mogą skorzystać z pomocy pracowników Środowiskowego Ośrodka Pomocy Społecznej. Seniorzy mogą dzwonić w dni robocze od poniedziałku do piątku, w godz. od 9.00 do 14.00 pod nr telefonu 22 729 54 44 i zgłaszać swoje potrzeby. Za zakupy płaci osoba zainteresowana na podstawie paragonu lub faktury. Skorzystanie z tej formy wsparcia oznacza zgodę na przetwarzanie danych osobowych tj. imię, nazwisko, adres zamieszkania, nr telefonu.

Jednocześnie kierujemy prośbę do wszystkich, aby w tym trudnym czasie zwracali uwagę na swoich bliskich, sąsiadów, znajomych, będących w podeszłym wieku i pomagali w zaopatrzeniu ich w niezbędne produkty spożywcze, wodę oraz artykuły higieniczne. Aktualne – dla wszystkich, którzy ze względu na charakter swojej pracy, zamknięcie szkół i przedszkoli itp. mają możliwość ograniczenia przemieszczania się – pozostaje hasło #zostajemywdomu.