W sobotę 29 lutego 2020 r. Brwinów upamiętnił postać Ignacego Kozielewskiego - autora słów hymnu harcerskiego „Wszystko, co nasze, Polsce oddamy” i mieszkańca Brwinowa. Poza oficjalnymi uroczystościami przy nowym rondzie, odbyła się gra miejska oraz festiwal piosenki harcerskiej.


Już od rana Brwinów stał się „planszą” gry harcerskiej - przez kilka godzin harcerskie (i nie tylko harcerskie) patrole przemierzały Brwinów. Ich zadaniem było uzupełnienie krzyżówki o Ignacym Kozielewskim – potrzebne informacje otrzymali na punktach w zamian za wykonane zadania. Uczestnicy gry mogli też wziąć udział w warsztatach plastycznych – ich zadaniem była interpretacja jednego z wierszy Ignacego Kozielewskiego i wykonanie ilustracji. W chłodny dzień nie zabrakło też harcerskiej grochówki na rozgrzewkę.


Po południu została odsłonięta tablica będąca częścią szlaku spacerowego Poznaj Brwinów - poświęcona Ignacemu Kozielewskiemu - która stanęła przy nowym rondzie jego imienia. Burmistrz Arkadiusz Kosiński przywitał wszystkich gości, wśród których byli także krewni Kozielewskiego - Państwo Władysława i Andrzej Kaczorowscy. Obecni byli także Tomasz Dąbrowski z Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz Grzegorz Kamiński członek zarządu powiatu pruszkowskiego. Zgromadzeni przy rondzie wspólnie zaśpiewali hymn harcerski „Wszystko, co nasze, Polsce oddamy”.


Następnie uczestnicy uroczystości udali się do Szkoły Podstawowej nr 1, gdzie Andrzej Kaczorowski wygłosił krótki wykład poświęcony postaci Ignacego Kozielewskiego, który pełnił funkcję prezesa gniazda sokolego, a prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Brwinowie Jan Członkowski opowiedział o historii „Sokoła”. Sobotnie spotkanie było okazją do podziękowań, które na ręce burmistrza Arkadiusza Kosińskiego złożyli: dyrektor szkoły Anna Kurman wraz z samorządem uczniowskim oraz Prezes Zarządu Obwodu Warszawa Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” płk Waldemar Kruszyński. Dziękowali za zaangażowanie w budowę ronda, które znacznie poprawiło bezpieczeństwo uczniów w drodze do szkoły, a także za pomoc i zaangażowanie w coroczną akcję „Paczka dla Kombatanta ze Lwowa oraz Rodaków z Wileńszczyzny i obwodu lwowskiego”.


Uroczystości były doskonałą okazją do wspólnej zabawy i integracji, a także spotkania harcerzy i porozmawiania z nimi. „Zegarmistrz światła”, „Ballada o zamku”, „Stokrotka”, „Jeden świat, jedno przyrzeczenie” to tylko niektóre z utworów, które zabrzmiały podczas Festiwalu Piosenki Harcerskiej. W radosnej atmosferze można było wysłuchać piosenek w wykonaniu druhen i druhów, a także włączyć się do wspólnego śpiewania.


Ci, którzy chcieliby poznać bliżej postać Kozielewskiego, mają szansę obejrzeć wystawę jemu poświęconą. Jest ona dostępna do piątku 6 marca przy Szkole Podstawowej nr 1 w Brwinowie.