Gmina Brwinów ogłosiła przetarg na budowę świetlicy przy ul. Piłsudskiego w Kaniach. Wykonawcy mogą składać oferty do 6 lutego br.

Zaplanowana powierzchnia zabudowy nowej świetlicy to 429,00 m kw., a powierzchnia użytkowa wyniesie 404,08 m kw. Budynek będzie składał się z 2 kondygnacji – parteru wraz z poddaszem, na którym będzie znajdować się m.in. pomieszczenie techniczne. W budynku będą znajdować się m.in. dwie pracownie, aneks kuchenny, sala główna i toalety przystosowane do osób z niepełnosprawnościami. Pomieszczenia do zajęć będą miały charakter wielofunkcyjny z możliwością organizacji zajęć o różnym charakterze, w zależności od bieżących potrzeb.

 

Budynek będzie miał nowoczesną formę – o prostej i zwartej bryle, z tarasem pod dachem budynku świetlicy. Przy budynku powstanie parking z 17 miejscami, w tym 1 dla osób z niepełnosprawnościami, plac zabaw, siłownia plenerowa dla dorosłych, wiata na 20 rowerów. Aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom świetlicy, ruch samochodowy, rowerowy i pieszy na terenie działki zostanie oddzielony. Planowany termin zakończenia prac to koniec września 2021 r.

Mieszkańcy Kań nie mają aktualnie miejsca spotkań i integracji. W czasie, gdy planowano powstanie świetlicy w Kaniach, gmina nie dysponowała odpowiednim terenem pod jej budowę. Pierwszym krokiem było pozyskanie działki przy ul. Piłsudskiego o powierzchni 3000 m kw., znajdującej się ok. 100 m od ul. Warszawskiej (DW nr 719). W 2017 r. mieszkańcy Kań w konsultacjach ogłoszonych przez gminę Brwinów wybrali nowoczesną koncepcję budynku. Został też uporządkowany teren działki – m.in. rozebrano zabudowania gospodarcze, które groziły zawaleniem.

Świetlica w Kaniach będzie pełnić funkcję małego ośrodka kultury – tu mieszkańcy będą mogli się nie tylko spotkać i porozmawiać, lecz także realizować różnorodne lokalne inicjatywy społeczno-kulturalne. To już kolejna świetlica na terenie gminy Brwinów, która pozwoli na integrację mieszkańców. W ubiegłym roku została oddana do użytku świetlica w Domaniewie, którą sprawnie zarządza Gminny Ośrodek Kultury – tak jak świetlicami w Owczarni i Otrębusach. Bogata oferta zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych przyciąga wiele osób, które chcą miło i pożytecznie spędzić czas z innymi. W 2018 r. przy OSP w Żółwinie rozpoczęły działalność Klub Seniora+ oraz zmodernizowana świetlica socjoterapeutyczna prowadzone przez ŚOPS w Brwinowie. Gminne świetlice dają możliwość poznania nowych osób czy wzięcia udziału w ciekawych imprezach i wydarzeniach kulturalnych.