Sikorki, kaczki krzyżówki czy wróble to gatunki ptaków, jakie mieli okazję zobaczyć uczestnicy spaceru ornitologicznego, który odbył się 25 stycznia w brwinowskim parku w ramach akcji Zimowego Ptakoliczenia.

Mimo pochmurnej pogody i chłodu wszyscy chętni wraz Łukaszem Wardeckim i Adamem Dmochem - ornitologami Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) - przeszli alejkami parku w Brwinowie, aby policzyć, ilu skrzydlatych przyjaciół można tu spotkać. Podczas spaceru uczestnicy mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat poszczególnych gatunków ptaków, poznać ich tryb życia i zwyczaje. Największą atrakcją było obrączkowanie kaczki krzyżówki, która otrzymała nr 007, oraz jej zważenie i zmierzenie. Założenie metalowej obrączki z indywidualnym numerem pozwoli zebrać informacje dotyczące m.in. długości życia ptaka, miejsc jego przebywania czy tras migracji.

W brwinowskim parku uczestnicy zliczyli 22 gatunki ptaków. Te dane trafią do ogólnopolskiej bazy, w której znajdują się wyniki obserwacji z  wielu spacerów prowadzonych przez OTOP w całej Polsce. Spacer pomógł uczestnikom lepiej zrozumieć świat ptaków. Dowiedzieli się oni także, jak ważną i pożyteczną rolę pełnią one w przyrodzie –  niektóre z nich biorą udział w zapylaniu kwiatów, a inne tępią gryzonie i owady.

Ptaki można obserwować przez cały rok. Najlepiej robić to wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy są najbardziej aktywne. Należy pamiętać tylko o tym, aby niepotrzebnie nie płoszyć zwierząt, a w okresie lęgowym zachować odpowiedni dystans od gniazda, żeby nie niepokoić piskląt i ich ptasich rodziców. Podpatrywanie ptaków to nie tylko dobry i niedrogi sposób na spędzanie wolnego czasu, lecz także okazja do pomocy przy zbieraniu informacji na temat ich życia, które będą wykorzystane do badań naukowych. Każdy, komu uda się odczytać obrączkę, może zgłosić to do Centrali Obrączkowania za pomocą formularza na stronie http://ring.stornit.gda.pl/. Być może dzięki temu uda się poznać zwyczaje kaczki z brwinowskiego parku z numerem 007.

IMG1499
IMG1504
IMG1533
IMG1543