Modernizacja czterech przejść dla pieszych w centrum Brwinowa stała się okazją do powtórki zasad bezpieczeństwa. Dzieci między innymi z Przedszkola „Magiczna Kraina” oraz Niepublicznego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Brwinowie wybrały się 26 listopada 2019 r. na spacer edukacyjny.

Gmina Brwinów przeprowadziła modernizację przejść w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej”. Nowe znaki drogowe, lampy pulsacyjne, sygnalizacja świetlna na przycisk, sygnały dźwiękowe i wyraźne oznakowanie przejść białymi pasami na czerwonym tle to elementy, na które zwracały uwagę dzieci, które wzięły udział w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez Straż Miejską w Brwinowie. Młodszy inspektor Alicja Berska przypominała dzieciom o konieczności zachowania ostrożności. – Zanim przejdziemy przez jezdnię trzeba rozejrzeć się w lewo, w prawo i znowu w lewo – takie ćwiczenia odbywały się przed przejściem dla pieszych, a później, gdy droga była wolna i świeciło się zielone światło dzieci przechodziły na drugą stronę. Nie brakowało okazji do rozmowy o znakach drogowych oraz zachowaniach niewłaściwych: wbieganiu na jezdnię, przejeżdżaniu rowerem lub hulajnogą po zebrze, braku koncentracji spowodowanym przez używanie słuchawek lub smartfonów.

Spacer zakończył się odwiedzinami w Bibliotece Publicznej w Brwinowie – w oddziale dla dzieci i młodzieży. Dzieci otrzymywały ulotki promujące bezpieczne zachowania na przejściach oraz noszenie odblasków. W zbiorach biblioteki, która jest partnerem projektu realizowanego przez gminę Brwinów, znajduje się wiele ciekawych, kolorowych książeczek dla najmłodszych. Można je wypożyczyć, by podczas wspólnego czytania w domu utrwalać znajomość zasad bezpieczeństwa. Kierownik projektu Tadeusz Marczyk przekazał dzieciom odblaskowe maskotki, które można przyczepić do plecaka lub torby. Wcześniejsza reakcja kierowców, którzy w mroku dostrzegą odblask z większej odległości niż nieodświetloną sylwetkę pieszego lub rowerzysty, pozwoliłaby w niejednym przypadku uniknąć wypadku.

Gmina Brwinów ze swej strony stara się o poprawę bezpieczeństwa pieszych poprzez działania inwestycyjne. Ulica Wilsona to ruchliwa droga powiatowa znajdująca się w centrum miasta. Na zastosowanie w tym miejscu nowoczesnych elementów bezpieczeństwa przy modernizacji czterech przejść dla pieszych gmina Brwinów pozyskała dofinansowanie w ramach rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”.

Kolejne spotkanie poświęcone bezpieczeństwu pieszych zaplanowane zostało 29 listopada o godz. 12 w Gminnym Ośrodku Kultury w Brwinowie. Zaproszeni są nie tylko słuchacze Uniwersytetu Każdego Wieku – wstęp wolny.

Ulotka 1

Ulotka 2