Trwa akcja sadzenia krokusów w gminie Brwinów. Po cebulki zgłaszają się już radni i sołtysi, którzy zachęcają mieszkańców do ozdabiania kwiatami ich wspólnego otoczenia. Jako pierwsze zgłosiło się sołectwo Koszajec.


Sołtysi i radni mogą otrzymać cebulki kwiatów i wspólnie z mieszkańcami zasadzić je na ogólnie dostępnych terenach zieleni – na skwerach czy wzdłuż gminnych dróg. Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa kupił 10 tys. cebulek. Sołtysi i radni mogą otrzymać po 100 lub 200 cebulek w zależności od potrzeb. Cebulki krokusów można odbierać do 15 listopada br. lub do wyczerpania zapasów.


Mieszkańcy Koszajca już zadbali o wygląd ich otoczenia wiosną i wyposażeni w rękawiczki i niezbędny sprzęt zasadzili cebulki krokusów na terenie Zielonego Zakątka w sobotę 9 listopada. Do akcji przyłączyli się również strażacy z OSP Moszna. Już za kilka miesięcy rośliny ozdobią miejsce lokalnej aktywności Zielony Zakątek oraz otoczenie strażnicy. Na wspólne sadzenie umawiają się już kolejne sołectwa. Sołtysi i radni zapraszają mieszkańców nie tylko przez tradycyjne plakaty, lecz także w mediach społecznościowych.


Krokusy to jedne z najbardziej popularnych kwiatów kwitnących wiosną. Te niewielkie rośliny wyrastające do wysokości ok. 12 cm najładniej prezentują się w grupach. W zależności od gatunku krokusy występują w różnych kolorach żółtym, fioletowym, białym, niebieskim, liliowym czy kremowym. Krokusy należy sadzić w miejscu dobrze nasłonecznionym, w żyznej i niezbyt zbitej glebie. Trzeba wybrać miejsce, w którym nie tworzą się kałuże, gdyż w takich warunkach cebule krokusów szybko gniją.