Listopad jest miesiącem poświęconym profilaktyce chorób dotykających mężczyzn. Wczesne wykrycie raka jąder oraz raka prostaty daje szansę na skuteczne leczenie. Burmistrz Arkadiusz Kosiński oraz jego zastępcy Sławomir Walendowski i Jerzy Wysocki zachęcają panów do badań profilaktycznych… i zapuszczają wąsy.


W ramach kampanii społecznej promującej profilaktykę mężczyźni na całym świecie zapuszczają w listopadzie wąsy (moustache + november, stąd często używana nazwa „Movember”), by zachęcać innych do rozmów na ważne, lecz rzadko poruszane tematy – nowotwory jąder i prostaty oraz konieczność regularnych badań. Rak jądra dotyka głównie mężczyzn między 14 a 34 rokiem życia. Rak prostaty występuje najczęściej po 45 roku życia. – Chociaż nowotwory są najczęstszą przyczyną śmierci mężczyzn w Polsce, to mówienie o nich, a zwłaszcza o tych atakujących okolice intymne, jest tabu zwracają uwagę przedstawiciele Fundacji Kapitan Światełko, która od kilku lat propaguje działania w ramach akcji Movember w Polsce. Rak prostaty jest wśród zachorowalności panów na drugim miejscu po raku płuc.

 
W tym roku profilaktykę wśród mężczyzn promują w gminie Brwinów burmistrz Arkadiusz Kosiński wraz ze swoimi zastępcami Sławomirem Walendowskim i Jerzym Wysockim. Pod hasłem „Akcja Wąsy – profilaktyka męska rzecz” burmistrzowie przez miesiąc zapuszczają wąsy i wykorzystują ten pretekst do poruszenia głównego tematu. Na początek pokazują się z wąsami w kampanii w serwisie społecznościowym. Sami dają też przykład, wykonując badania profilaktyczne. – Trzeba zadbać o swoje zdrowie – przekonują.

 

Panowie po 45 roku życia powinni przynajmniej raz w roku zbadać krew pod kątem poziomu PSA. Badanie to jest najbardziej wiarygodnym sposobem wczesnego wykrywania nowotworów prostaty, dlatego warto odwiedzić swojego lekarza rodzinnego i poprosić go o skierowanie na badania krwi, nawet jeśli nie pojawiają się inne objawy, związane np. z trudnościami z oddawaniem moczu.

 
Burmistrz Sławomir Walendowski podkreśla też ogromne znaczenie wsparcia ze strony kobiet. – Akcja Wąsy skierowana jest do mężczyzn, ale to panie często dają nam ten decydujący impuls do działania. Prosimy je o zachęcenie panów, np. mężów, ojców czy dorosłych synów, aby przebadali się jak najszybciej, bez odkładania sprawy na kolejne miesiące. Teraz jest na to dobry moment, aby udać się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o skierowanie na badanie poziomu PSA – mówi Sławomir Walendowski.

 

Wcześnie wykryty nowotwór jąder jest w 99% procentach uleczalny. W przypadku nowotworów prostaty w wielu przypadkach można stosować baczną obserwację, zanim zajdzie konieczność podjęcia radykalnego leczenia. Najważniejsza jest profilaktyka, a tego panowie zwykle nie robią. W ramach ogólnopolskiej akcji przeprowadzane są bezpłatne badania USG jąder (dla mężczyzn do 45 roku życia) oraz poziomu PSA (dla mężczyzn po 45 roku życia). Najbliższe planowane są w Warszawie 23 listopada (Plac Unii City Shopping, ul. Puławska 2, w godz. 11-20) oraz 14 i 15 grudnia 2019 (Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1). Organizatorzy ogólnopolskiej akcji wyjaśniają: badania nie wymagają wcześniejszego przygotowania. Badanie PSA polegać będzie na pobraniu kropli krwi z palca i pozwoli na wstępne określenie, czy poziom PSA jest przekroczony w stosunku do normy. Fundacja Kapitan Światełko może się pochwalić skutecznością swoich działań: podczas badań prowadzonych w galeriach handlowych w całej Polsce wykryto kilkanaście przypadków nowotworów jąder i dzięki natychmiastowemu podjęciu leczenia wszyscy wygrali walkę z chorobą.