Dni są coraz krótsze, zmrok zapada szybko. O potrzebie zachowania jesienią szczególnej ostrożności na drodze oraz o roli odblasków przypomniało Stowarzyszenie Projekt Brwinów podczas Brwinowskiej Nocnej Masy Krytycznej i pikniku „Mocna nocna jazda”.


Na przykładzie ok. 150 rowerzystów, którzy wybrali się na kolejną wrześniową Brwinowską Nocną Masę Krytyczną, można stwierdzić, jak ważne jest odpowiednie oświetlenie roweru i używanie odblasków. Chociaż blisko 10-kilometrowa trasa prowadziła ulicami miasta, można było zaobserwować, że założenie kamizelki odblaskowej oraz innych elementów odblaskowych, a także sprawne lampki bardzo poprawiają widoczność rowerzysty na drodze i dają kierowcom dłuższy czas na odpowiednią reakcję.

 

Rowerzyści ubrani w dominujące w sezonie jesienno-zimowym ciemne kurtki są niemal niewidoczni w ciemności. Trudno ich dostrzec, a gdy kierowca w ostatniej chwili dostrzeże w świetle samochodowych reflektorów sylwetkę rowerzysty, może już być zbyt późno na uniknięcie kolizji. Może cieszyć to, że kamizelki rozdawane przez Straż Miejską w Brwinowie cieszyły się tak dużą popularnością wśród uczestników nocnego przejazdu. Wyróżnia je hasło „Brwinów na rowerach” umieszczone wokół rysunkowych postaci rowerzystów, które towarzyszą od kilku lat kampanii dotyczącej Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

 

Bezpieczeństwo było też głównym tematem pikniku pod hasłem „Mocna nocna jazda”, który został zorganizowany przez Stowarzyszenie Projekt Brwinów przy wsparciu policji, straży miejskiej, ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Brwinów oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Brwinowie.

 

Symulatory dachowania i zderzeń pozwalały poczuć w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach namiastkę wrażeń z wypadku samochodowego. Leżące we wnętrzu pojazdu przedmioty – np. torebka lub chociażby telefon komórkowy – mogą stać się podczas kolizji dodatkowym zagrożeniem dla pasażerów pojazdu. Policjanci prezentowali z dumą swoje nieoznakowane BMW, które wykorzystywane jest na co dzień do ścigania piratów drogowych na drogach szybkiego ruchu. Dzieci korzystały z kącika gier i malowania buziek. Oblegane było też mobilne miasteczko ruchu drogowego, które strażnicy miejscy rozłożyli dla najmłodszych rowerzystów. Pokonywali oni kolejne skrzyżowania, przejazdy kolejowe i rondo. Starsi mogli wypróbować swoją sprawność po założeniu alkogogli, a najdłuższe kolejki ustawiały się do „rowerowego koła fortuny”, w którym po udzieleniu poprawnej odpowiedzi na pytania z kodeksu drogowego można było uzyskać atrakcyjne i pożyteczne nagrody – akcesoria rowerowe, kamizelki odblaskowe, gry edukacyjne itp. Strażacy prowadzili warsztaty z udzielania pierwszej pomocy oraz zachęcali dzieci do „zabawy w strażaka” w zadymionym namiocie. Największe wrażenie zrobiły jednak pokazy nocnego ratownictwa, m.in. z widowiskową akcją rozcinania samochodu w celu uwolnienia rannych z wnętrza pojazdu oraz akcją gaszenia płonącego pojazdu. Organizatorzy pikniku o bezpieczeństwie cieszyli się z dużej frekwencji. Niedziela kończąca Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu była pogodnym dniem, a dla ok. 600 uczestników pikniku - okazją do dobrej zabawy i przypomnieniem o kwestiach bezpieczeństwa.

 
Na organizację imprez o bezpieczeństwie Stowarzyszenie Projekt Brwinów pozyskało dotację ze środków samorządu województwa mazowieckiego.

Fot. UG Brwinów i J. Dzierzba