Nowe wiaty przystankowe w Biskupicach są wyposażone w panele fotowoltaiczne, które wytwarzają prąd do ich oświetlenia. Ich zakup i montaż został uznany za jedną z najlepszych inicjatyw zrealizowanych w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wspierania Sołectw.

Zadanie „Zakup i montaż dwóch wiat przystankowych w sołectwie Biskupice” zostało dofinansowane kwotą 10 tys. zł przez samorząd województwa w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wspierania Sołectw. Jak się okazało, wyróżnia się ono na tle innych przedsięwzięć sołeckich realizowanych w tym roku na Mazowszu – sołtys Biskupic Elżbieta Dolota i burmistrz Arkadiusz Kosiński odebrali nagrodę podczas uroczystej gali w Mateczniku Mazowsze, która była podsumowaniem tegorocznej edycji programu. Biskupice zostały wyróżnione jako „Bezpieczne i przyjazne Sołectwo”.

 

Nowe wiaty znajdują się przy drodze wojewódzkiej nr 720, na odcinku łączącym Błonie z Brwinowem.

Pasażerowie brwinowskiej komunikacji w Biskupicach mogą teraz oczekiwać na przyjazd autobusu w dużo lepszych warunkach. W trakcie oczekiwania na autobus można usiąść na ławce oraz zapoznać się z ogłoszeniami zamieszczonymi w gablocie informacyjnej, która podświetla się dodatkowym światłem uruchamianym na fotokomórkę, gdy zbliży się do niej osoba zainteresowana wywieszonymi w niej ogłoszeniami. Schronienie znajdą tu także rowerzyści, którzy będą mogli przeczekać deszcz lub odpocząć podczas dłuższej wyprawy rowerowej. Nowe wiaty mają z trzech stron przeszklone ściany chroniące przed słońcem, wiatrem, deszczem czy śniegiem, są wyposażone w tablice informacyjne i kosze na śmieci, a po zmroku automatycznie włącza się ich oświetlenie, zasilane prądem produkowanym w panelach fotowoltaicznych.

 

Przez Biskupice przebiegają trasy dwóch linii autobusowych: Brwinów Rynek – Rokitno – Brwinów Rynek oraz Brwinów Rynek – Rokitno – Błonie. Pierwsza z linii cieszy się sporą popularnością ze względu na to, że jest nie tylko linią dojazdową łączącą wsie z miastem będącym siedzibą gminy, lecz pełni także funkcję linii szkolnej, dowożącej dzieci do Szkoły Podstawowej nr 1. Na trasie obydwu linii autobusowych znajduje się również miejscowość Rokitno w gminie Błonie. Konieczne było zawarcie międzygminnego porozumienia, by połączyć jedną linią autobusową miejscowości ważne z punktu widzenia mieszkańców. Biskupice i sąsiednie sołectwa należą do parafii w Rokitnie, co także zwiększa zapotrzebowanie mieszkańców na komunikację autobusową na tej trasie.

 

Całkowity koszt zakupu i montażu dwóch wiat wyniósł 26 801,70 zł.

 

Mieszkańcy Biskupic postanowili wypromować nową wiatę umieszczoną przy strażnicy, nagrywając o niej krótki film. W rolę filmowców i aktorów wcielili się strażacy OSP Biskupice.