Dzięki ogromnej mobilizacji ludzi dobrej woli udało się zebrać ponad 2 mln zł na operację Filipka z Brwinowa, który cierpi z powodu wrodzonej wady serca. Z myślą o jego dalszym leczeniu zbiórka jest kontynuowana, a 28 września w Brwinowie odbędzie się zbiórka krwi.

Do wzięcia udziału w akcji krwiodawstwa zapraszają Artur Sawicki, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi „Serce Pruszkowa”, oraz Krzysztof Newen, prezes OSP w Brwinowie. Ambulans do pobierania krwi będzie podstawiony w sobotę 28 września w godzinach 9.00-13.00 przed budynkiem OSP w Brwinowie, przy ul. Pszczelińskiej 3.

Tytuł akcji „Na ratunek – dla Filipka” mówi sam dla siebie. Została ona poświęcona 6-letniemu Filipkowi Garnowskiemu, który w październiku przejdzie w Bostonie operację serca. Chłopiec od urodzenia musi walczyć o życie. Ma serce jednokomorowe i nieprawidłowy spływ żył płucnych i przeszedł już siedem dużych operacji na otwartym sercu oraz ponad 20 zabiegów kontrolnych w narkozie, przyjmuje na co dzień kilkanaście leków. Szansą na uratowanie mu życia i zapewnienie normalnego dzieciństwa jest operacja, której podejmą się lekarze Boston’s Children Hospital (USA). W akcję zbierania środków na ten cel włączyło się bardzo wielu ludzi dobrej woli, także strażacy oraz klub honorowych dawców krwi, którzy chcą przy okazji promować ideę krwiodawstwa. Z roku na rok obserwuje się wzrastające zapotrzebowanie na krew i jej składniki. Oddawanie krwi wspiera lekarzy w ich codziennej walce o życie pacjentów.

Przygotowanie do oddania krwi:
1. Na 2-3 doby przed oddaniem krwi oraz tuż po nim należy pić dużo wody lub soków owocowych. Wpływa to dobrze na samopoczucie, nawodnienie organizmu i gęstość krwi.
2. Rano należy zjeść lekkostrawny, beztłuszczowy posiłek (np. pieczywo, wędlina, ser żółty, warzywa, owoce).
3. Przed oddaniem krwi, jak i bezpośrednio po oddaniu, nie należy palić tytoniu i spożywać alkoholu.
4. Należy posiadać przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem i wpisanym numerem PESEL.