We wtorek 24 września w Miejskiej Hali Sportowej w Brwinowie odbył się jubileusz 15-lecia Stowarzyszenia Gmin Zachodniego Mazowsza „Mazovia”.

W skład Stowarzyszenia „Mazovia” wchodzi siedem gmin:  Błonie, Brwinów, Leszno, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Podkowa Leśna. Jubileusz był okazją do podsumowań. W ciągu 15 lat zostało zorganizowanych ponad 120 imprez z udziałem 10,5 tys. uczestników, którzy zdobyli 4 tys. medali. Stowarzyszenie to nie tylko siedmiu włodarzy poszczególnych gmin, ale także siedmiu koordynatorów sportowych, 20 trenerów oraz siedem dyscyplin sportowych: piłka nożna, piłka ręczna, siatkówka, koszykówka, czwórbój lekkoatletyczny, unihokej oraz tańce przedszkolaków. Są plany, aby zorganizować konkurs oparty na naukach ścisłych, czy włączyć kolejne dyscypliny, np. pływanie, oraz organizować imprezy kulturalne pokazujące walory poszczególnych rejonów zachodniego Mazowsza.

– Stowarzyszenie powstało 15 lat temu w oparciu o wspólny mianownik, jakim były kontakty naszych gmin z gminami włoskimi z rejonu Lazio i Monte Cassino, co zaowocowało kilkuletnią wymianą młodzieży polskiej i włoskiej. Szukaliśmy czegoś wspólnego dla gmin, które sąsiadują i współpracują ze sobą na różnych płaszczyznach, chociaż znajdują się na terenie trzech powiatów – pruszkowskiego, grodziskiego i warszawskiego zachodniego. Postawiliśmy na sport dedykowany dzieciom i młodzieży jako element łączący – wspomina początki Jerzy Wysocki Prezes Stowarzyszenia Gmin Zachodniego Mazowsza „Mazovia”.

– Impreza została zorganizowana nie dla samego fetowania, ale przede wszystkim dla podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie – uczniom, koordynatorom, trenerom oraz włodarzom – dodaje.

Podczas jubileuszu podsumowano i wręczono nagrody za rok szkolny 2018/2019 oraz za 15-lecie rywalizacji sportowej. Specjalny puchar trafił do gminy Michałowice, która od 2014 roku zwycięża w klasyfikacji generalnej. Kolejne miejsca zajęły gminy Brwinów i Błonie. Wyróżnione zostały także pozostałe gminy: Podkowa Leśna, Milanówek, Leszno oraz Nadarzyn. Włodarze obecni na uroczystości otrzymali pamiątkowe statuetki z wygrawerowaną wierzbą – symbolem stowarzyszenia. Trafiły one do Małgorzaty Pacheckiej – wójta gminy Michałowice, Arkadiusza Kosińskiego – burmistrza gminy Brwinów, Zenona Reszki – burmistrza gminy Błonie, Artura Tusińskiego – burmistrza miasta Podkowa Leśna, Piotra Remiszewskiego – burmistrza miasta Milanówka, Grzegorza Banaszkiewicza – wójta gminy Leszno oraz Dariusza Zwolińskiego – wójta gminy Nadarzyn. Szkoły otrzymały sprzęt sportowy, który przyda się zarówno uczniom, jak i trenerom. Trenerzy w nagrodę pojadą na przygotowane dla nich szkolenie.

Po części oficjalnej odbył się trening z gośćmi specjalnymi – mistrzami piłki ręcznej: Sławomirem Szmalem, Grzegorzem Tkaczykiem, Karolem Bieleckim oraz Radosławem Wasiakiem. Potem był czas na wspólne zdjęcia i autografy. Uczniowie otrzymali też okolicznościowe koszulki sportowe upamiętniające ten wyjątkowy trening z mistrzami.

 

DSC0779
DSC0792
DSC0811
DSC0794
DSC0818
DSC0823
DSC0831
DSC0837
DSC0846
DSC0849