Gmina Brwinów po raz kolejny weźmie udział w kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W tym roku odbędzie się ona pod hasłem „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy”.


Podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, odbywającego się co roku w dniach 16-22 września, promowane są zrównoważone formy mobilności, takie jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny. Tegoroczne hasło kampanii „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy” kładzie nacisk na aktywne środki transportu indywidualnego oraz korzyści, jakie mogą one przynieść zdrowiu i środowisku. Do kampanii w tym roku dołączyło ponad 500 miast nie tylko z Europy.

Miasta i gminy uczestniczące w kampanii mogą zadeklarować organizację jednego, dwóch lub wszystkich typów działań: trwałych – mających długotrwały efekt np. otwarcie nowej ścieżki rowerowej, ustawienie stojaków rowerowych; tydzień różnego rodzaju wydarzeń promujących zrównoważony transport w trakcie całego tygodnia 16-22 września br. oraz Dzień bez Samochodu — np. dzień darmowej komunikacji miejskiej. 

Wiele z inwestycji gminy Brwinów wpisuje się w założenia europejskiej kampanii. Na poprawę bezpieczeństwa pieszych wpłynie m.in. modernizacja przejść pieszych - przy ul. Kościuszki, Konopnickiej i Wilsona w Brwinowie. W ramach przeprowadzanych prac na przejściach pojawią się m.in. elementy odblaskowe, ostrzegawcze oświetlenie pulsacyjne oraz nowe oznakowanie poziome. W Otrębusach rejonie przystanku WKD przy ul. Natalińskiej zostanie wybudowany parking „Parkuj i Jedź” z 42 miejscami postojowymi dla samochodów osobowych, w tym 2 miejsca przeznaczonymi dla osób z niepełnosprawnościami, oraz zadaszone miejsca na 22 rowery. W rejonie parkingu na wysokości drogi wojewódzkiej powstanie przejście dla pieszych wraz z przejazdem dla rowerów. W gminie Brwinów powstanie 7 samoobsługowych stacji naprawy rowerów, które staną w parku, przy placu zabaw przy ścieżce Brwinów-Parzniew oraz w okolicy szkół. Stacje umożliwią samodzielną naprawę roweru, napompowanie kół wózków dziecięcych i inwalidzkich. 

W tym roku w ramach kampanii na terenie gminy Brwinów będzie wiele ciekawych wydarzeń. Stowarzyszenie Projekt Brwinów organizuje w sobotę 21 września Nocną Masę Krytyczną, a następnego dnia - piknik na temat bezpieczeństwa Mocna Nocna Jazda z pokazem akcji ratowniczej. Gmina Brwinów tradycyjnie będzie świętować Dzień bez Samochodu, w ramach którego mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej.