Zakończyła się już tegoroczna edycja Festiwalu Otwarte Ogrody w gminie Brwinów. Różnorodny program wydarzeń artystycznych i ciekawych spotkań pozwalał na ciekawe spędzenie czasu i poznanie gościnnych i życzliwych gospodarzy ogrodów.

W sobotę 8 czerwca Biblioteka Publiczna im. W. Wernera i Galeria Pomysłów Pasja otworzyły swój ogród Bajkożercy w Krainie Kolorów w filii biblioteki w Otrębusach. Gospodarze zaprosili najmłodszych gości Festiwalu Otwarte Ogrody m.in. na warsztaty artystyczne i zajęcia taneczne. W upalnym i słonecznym dniu dzieci z chęcią wzięły udział w lekturze bajek pod chmurką, a pod opieką Hanny Dębowskiej z zapałem i zaangażowaniem tworzyły barwne obrazy. Wiele radości i śmiechu dostarczyły najmłodszym kolorowe tańce z Aleksandrą Tomasik.

DSC0036
DSC0043
DSC0053

Goście Zimozielonego Ogrodu mieli okazję do obejrzenia roślin w przydomowym ogrodzie Andrzeja Zawadzkiego. Właściciel – autor prowadzonego przez siebie bloga i portalu internetowego – oprowadził zainteresowanych po swoim ogrodzie, a także zdradził tajniki pielęgnacji krzewów, które mogą konkurować z popularnymi iglakami. Wśród tegorocznych atrakcji był m.in. tradycyjny grill dla gości oraz loteria z nagrodami do firm FISKARS i POKON.

DSC0072
DSC0099
DSC0118

Dom Pomocy Społecznej „Wiosenna” witał gości dźwiękami muzyki. Dominik Strzelec, uzdolniony wokalnie mieszkaniec ośrodka śpiewał znane i lubiane przeboje. Na odwiedzających czekały dodatkowe atrakcje: przejażdżka dorożką po Brwinowie oraz kiermasz prac wykonanych przez mieszkańców ośrodka.

DSC0894
DSC0898
DSC0916

Tenisowy Ogród przy ul. Żwirowej zaprosił rodziny do wspólnej zabawy z tenisem. Najmłodsi mogli wziąć udział w zajęciach sportowo-tenisowych z Jarosławem Gogaczem, trenerem Klubu Tenisowego SNTC, a dorośli rozegrać mecz na udostępnionych tego dnia kortach.

 

DSC0962
DSC0949

W parku otaczającym dworek Zagroda odbył się VIII Przegląd Małych Form Teatralnych, który zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa. Uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących zaprezentowali efekty całorocznej pracy pod opieką nauczycieli - Anny Goyke, Jolanty Prusinowskiej i Beaty Wiśniewskiej. Zainteresowani sztuką teatralną mieli okazję zobaczyć m.in. „Małego Księcia”, „Sąd Parysa”, „Jędrzej Jeżyk”, „Życie rodzinne” i „Radio Bzdet” i „Śmierć pułkownika”. Mimo deszczu i burzy publiczność dopisała i nagrodziła młodych aktorów gromkimi brawami. Goście mogli też obejrzeć wystawę archiwalnych zdjęć Brwinowa.

DSC0137
DSC0134
DSC0148

Pogoda nie przeszkodziła też osobom, które odwiedziły w sobotnie popołudnie urokliwą willę Ludwinówka. Podczas Otwartych Ogrodów można było podziwiać tam obrazy, rzeźby, ceramikę i ręcznie wyszywane obrusy artystów: Elżbiety Szlubowskiej, Danuty Sztych, Teresy i Macieja Cichockich oraz Magdaleny Schreiber. Dodatkową atrakcją były warsztaty ceramiczne dla małych i dużych oraz popołudniowy koncert „Ballady bez blagi” w wykonaniu Ewy Gaworskiej i AleksandraTrąbczyńskiego.

DSC0836
DSC0868
DSC0994

W niedzielę odbył się oczekiwany przez miłośników muzyki klasycznej koncert w ogrodzie przy willi państwa Wernerów. Program zawierał pieśni i arie operowe Stanisława Moniuszki w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego Opery Narodowej: Dominiki Szewczyk, Magdaleny Freino, Michała Piskora i Jakuba Jarmuły. Muzyce towarzyszył taniec w wykonaniu tancerki baletowej Joanny Drabik oraz wystawa prac Agnieszki Kremky. Gospodyni koncertu – Maria Werner-Mickiewicz – ugościła w swoim ogrodzie licznie przybyłą publiczność w różnym wieku. Przed upałem można było się schronić w zakamarkach ogrodu otaczającego willę – dom z bogatą historią i społecznikowską tradycją przekazywaną w rodzinie Wernerów z pokolenia na pokolenie.

 

DSC1008
DSC1011
DSC1016

Osoby interesujące się sztuką i poszukujące prawdziwie „ogrodowego klimatu” mogły udać się też do Willi Słonecznej przy ul. Batorego, gdzie jej właścicielka Grażyna Macander-Majkowska odsłaniała przed słuchaczami tajniki warsztatu malarskiego i zarazem też konserwatorskiego. Na zewnątrz można było podziwiać przepiękny ogród, rozkwitający pod troskliwą opieką właścicieli, oraz wystawę jedwabnych obrazów i szali. Ewa Gronostajewska, artysta plastyk prezentowała „na żywo” tworzenie wielobarwnych kwiatów na tym delikatnym materiale.

 

DSC1062
DSC1068
DSC1078

Zakończenie Festiwalu Otwartych Ogrodów miało miejsce w dworku Zagroda, gdzie Teatr na Dębowej Klepce na Wysoki Połysk zaprezentował w spektaklu z udziałem Chóru Wydartych Domom Kur twórczość Stanisława Grzesiuka. Częściowo improwizowane, skrzące się dowcipem i urozmaicone piosenkami przedstawienie było w zamyśle twórców zachętą do sięgnięcia po książki kolejnego prezentowanego w ten sposób pisarza.

DSC1096
DSC1107