Biblioteka Publiczna w Brwinowie uczestniczy w akcji „Z książką na start”. W Oddziale dla Dzieci w Brwinowie oraz w filii biblioteki w Otrębusach dzieci w wieku do 6 lat otrzymują paszporty małych czytelników oraz jako prezent – dostosowaną do swojego wieku książkę na dobry start.

Organizowany przez Fundację Metropolia Dzieci projekt „Z książką na start” skierowany jest do najmłodszych dzieci (w wieku do 6 lat) oraz ich rodziców. Do tego projektu dołączyła również Biblioteka Publiczna im. W. Wernera w Brwinowie, której najmłodsi czytelnicy rozpoczynają przygodę z książką, odbierając w Oddziale dla Dzieci w Brwinowie oraz filii w Otrębusach swój Pakiet Startowy Młodego Czytelnika. W skład pakietu wchodzi Paszport Małego Czytelnika oraz prezent – książka dopasowana do wieku i zainteresowań dziecka. W Paszporcie Małego Czytelnika dziecko będzie zbierało pieczątki za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, a po uzbieraniu 10 pieczątek otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

Jak podkreślają organizatorzy projektu, celem jest nie tylko wzrost czytelnictwa, choć jest to rzeczywiście najszybszy i najbardziej wymierny rezultat akcji. Najważniejsze jednak jest aby rodzice spędzali czas z dziećmi: poza domem w drodze do biblioteki, w bibliotece wybierając książki, a w domu przy wspólnym czytaniu. Aby rozmawiali o przeczytanych książkach i znajdowali w nich ciekawe tematy, dzięki którym dziecko rozwinie wiedzę, słownictwo i kreatywność. To wszystko zaowocuje w trudnym okresie dojrzewania – rodzicom łatwiej będzie utrzymać kontakt z dzieckiem dzięki rozmowom, a później w dorosłym życiu da oczytanemu dziecku przewagę w zdobyciu przyjaciół i ciekawej pracy. Wierzymy, że uczestnicząc w projekcie „Z książką na start”, inwestujemy w przyszłość najmłodszych członków rodziny – dzieci, w ich wiedzę i pewność siebie, którą wykorzystają, wchodząc w dorosłość i podejmując mądre decyzje. Czytanie jest bezpłatne, a biblioteki dostępne dla wszystkich, bez względu na możliwości finansowe rodziny. Rodzice i opiekunowie, odwiedzający biblioteki wspólnie z maluchami, będą mieli okazję przekonać się, że księgozbiór jest naprawdę imponujący i każdy znajdzie coś dla siebie. Warto pamiętać, że miłość do książek jest prezentem na całe życie.

Fundacja Metropolia Dzieci wraz z bibliotekami publicznymi województwa pomorskiego rozpoczęła realizację projektu „Z książką na start” w marcu 2016 r. Swoją przygodę z biblioteką rozpoczęło tam już ponad 17 tys. najmłodszych mieszkańców Pomorza. Obecnie w projekcie bierze udział 50 bibliotek publicznych na Pomorzu i Mazowszu, mających swoje siedziby i filie w 136 miejscowościach i dzielnicach.

Więcej informacji o projekcie oraz adresy wszystkich bibliotek można znaleźć na stronie www.zksiazkanastart.pl oraz stronach bibliotek, a także na portalu Facebook: facebook.com/zksiazkanastart

 

Patronami projektu „Z książką na start” są Instytut Książki, Biblioteka Narodowa, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Marszałek Województwa Pomorskiego.

Darczyńcy projektu „ Z książką na start” to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Fundacja Powszechnego Czytania, Polska Spółka Gazownictwa, Fundacja KGHM i Fundacja PZU.