W przeddzień Międzynarodowego Dnia Teatru w Muzeum Literatury w Warszawie odbyła się premiera filmu „Stefan Kiedrzyński – artysta zapomniany”. Ten ceniony w okresie dwudziestolecia międzywojennego pisarz i autor sztuk teatralnych był mieszkańcem Brwinowa.

Na postać Stefana Kiedrzyńskiego, który przez ostatnich 20 lat swojego życia był związany z Brwinowem, zwrócił uwagę mieszkaniec Brwinowa Andrzej Żmigrodzki, jeden ze współtwórców Komitetu Przywrócenia Pamięci Stefana Kiedrzyńskiego, twórca i administrator strony kiedrzynski.org. Stefan Kiedrzyński (1886–1943) był autorem blisko 70 sztuk teatralnych, 18 powieści, niemal 100 nowel i opowiadań, z których osiem doczekało się adaptacji na scenariusze filmowe. Szczególnie bliski mu był jednak teatr. Jego sztuki w okresie dwudziestolecia międzywojennego cieszyły się ogromną popularnością i były grane w teatrach w całej Polsce. Po wojnie utwory Kiedrzyńskiego zostały usunięte z bibliotek i repertuarów teatralnych, a artysta popadł w zapomnienie.
Mieszkańcy Brwinowa postanowili przypomnieć jego postać. Komitet, strona internetowa, sztuka… Stowarzyszenie Teatr na Pustej Podłodze pamięci Tadeusza Łomnickiego przygotowało w ubiegłym roku przedstawienie „Romans z pajacem”, będące adaptacją jednego z młodzieńczych opowiadań Kiedrzyńskiego. Spektakl grany był już wielokrotnie – w Warszawie, Pruszkowie, Brwinowie i miejscowościach na terenie gminy Brwinów. Obecnie przedstawienie wędruje po innych miejscowościach na terenie powiatu pruszkowskiego. Pamięć o Kiedrzyńskim przywraca także film biograficzny „Stefan Kiedrzyński – artysta zapomniany”, który został zrealizowany przez Adama Gzyrę i Waldemara Matuszewskiego. Premiera filmu dokumentującego życie i twórczość artysty odbyła się 26 marca 2019 r. w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.