W ogrodzie przy dworku Zagroda w Brwinowie zostały umieszczone domki dla pszczół murarek ogrodowych. Jakub Jaroński, opiekun projektu edukacyjnego „Pszczoły w ogrodzie przy Zagrodzie”, już zasiedlił je kokonami.

Ustawienie domków to pierwszy etap szerzej pomyślanego projektu edukacyjnego, który ma zwracać uwagę na pożyteczną rolę różnych gatunków pszczół. Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Gminy Brwinów podjął współpracę z ekspertem w dziedzinie pszczelarstwa – Jakubem Jarońskim, który będzie czuwał nad ulami i poprowadzi w tym roku zajęcia edukacyjne dla uczniów oraz otwarte wykłady dla osób zainteresowanych. W ulach ustawionych przy Zagrodzie już wkrótce wyklują się pszczoły murarki ogrodowe – pożyteczne owady, cenione zwłaszcza przez sadowników i ogrodników. Murarki nie produkują miodu, ale zapylają kwiaty, co przyczynia się do wzrostu zawiązywania owoców i zwiększenia zbiorów. Ich dużą zaletą z punktu widzenia użytkowników ogrodu jest to, że murarki, pomimo posiadania żądła, w ogóle go nie używają. Nadają się więc nawet do małych ogrodów i nie stanowią żadnego zagrożenia dla dzieci, które mogą je obserwować z bardzo małej odległości bez ryzyka użądlenia.

Projekt „Pszczoły w ogrodzie przy Zagrodzie” będzie rozwijany w kolejnych miesiącach. Ustawienie uli i zasiedlenie ich jest wstępem do dalszych działań. W ogrodzie pojawią się tablice edukacyjne oraz plenerowa łamigłówka dla dzieci. Relacje „na żywo” z życia murarek będą pojawiać się na stronach społecznościowych Brwinowa oraz dworku Zagroda, a kolejne grupy będą mogły spotykać się z Jakubem Jarońskim ze Stowarzyszenia Pszczelarstwa Naturalnego Wolne Pszczoły, który na terenie hoduje różne pszczołowate, w tym murarki. Jest pszczelarzem i pasjonatem biologii owadów, a zwłaszcza dzikich pszczołowatych, rodzimych pszczół miodnych i innych owadów społecznych.

Pierwsze zajęcia edukacyjne Jakub Jaroński poprowadzi, w uzgodnieniu z Referatem Oświaty, dla uczniów brwinowskich szkół publicznych. Przewidziane jest też spotkanie dla studentów Uniwersytetu Każdego Wieku.

Aktualne zdjęcia z życia murarek mieszkających przy dworku Zagroda przy ul. Grodziskiej 57 w Brwinowie publikowane będą na stronie fb.com/dworekzagroda oraz fb.com/pszczolyprzyzagrodzie.

01
02
03