Stroje z różnych epok i zmieniające się mody można podziwiać na wystawie w dworku Zagroda w Brwinowie. Od krynoliny i tiurniury po coraz swobodniejsze kreacje lat 20. – prezentowane eksponaty opowiadają o historii ubioru kobiecego i promują sztukę upcyklingu.

Upcykling nie tylko daje „drugie życie” przedmiotom, lecz czyni je bardziej atrakcyjnymi niż podczas ich pierwotnego użycia. Wystawa prezentowana w Zagrodzie jest tego najlepszym przykładem. Kto by pomyślał, że elegancka suknia witająca gości wystawy powstała ze starej zasłonki, a wiele strojów nawiązujących do kostiumów filmowych lub kreacji noszonych niegdyś przez aktorkę Helenę Modrzejewską lub pisarkę Lucy Maud Montgomery uszytych zostało na bazie ubrań z second handu.

Autorką wystawy jest Małgorzata Retkowska, która stworzyła markę „Exclusive Design by Viktoria Volter” w hołdzie dla swojego stryjecznego dziadka Tadeusza Woltera, dyplomowanego artysty kaligrafa z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Jak sama mówi o przygotowanej przez siebie wystawie strojów, chce poprzez estetykę mody historycznej zwrócić uwagę na degradację środowiska naturalnego spowodowaną nienasyconą konsumpcją. Patrząc na oryginalne efekty jej pracy, widzi się przede wszystkim historię ubioru. Na myśl przychodzą stare fotografie z oszałamiającymi kreacjami z czasów babek i prababek, a także filmy kostiumowe, których bohaterki nosiły stroje z dawnych czasów. Drugim dnem wystawy jest jednak protest – „protest przeciwko współczesnej modzie epoki dresu”, tandecie, brzydocie oraz konsumpcji, która powoduje, że tony niepotrzebnych rzeczy lądują na wysypiskach śmieci, a ubrania wyrzucane wraz z każdą zmianą sezonowej mody niepotrzebnie zatruwają środowisko.

Małgorzata Retkowska angażuje się w różne projekty. Już kilkanaście lat temu stworzyła pierwszą w Polsce cywilną grupę rekonstrukcyjno-teatralną, złożoną z trzech pokoleń, liczącą nawet 180 osób. Pruszkowski Marsz Pamięci w Muzeum Dulag 121 jest jednym z jej wielu działań tego typu. Jej wystawa strojów wędruje po całej Polsce. W marcu oglądać ją można w dworku Zagroda w Brwinowie przy ul. Grodziskiej 57. W niedzielę 17 marca Zagroda będzie otwarta przez cały dzień podczas Jarmarku Sztuki (od godz. 10). Wystawę będzie można też oglądać od poniedziałku do czwartku 21 marca w godz. 9-16.

01
02
04
05