Orange Polska buduje sieć światłowodową na terenie gminy Brwinów w ramach projektu „Mazowiecki Orange Światłowód”. Projekt obejmuje 3803 gospodarstwa domowe.


Pierwszy etap projektu POPC2, realizowanego przez Orange z dofinansowaniem Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa polegał na doprowadzeniu sieci światłowodowej do szkół. Rządowy program Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) ma zapewnić szkołom bezpłatny, szybki i bezpieczny dostęp do Internetu, a co za tym idzie możliwość realizowania programów edukacyjnych on-line, dostęp do nieograniczonych zasobów wiedzy i wykorzystanie ich w procesie nauczania. Operatorem OSE jest NASK - Państwowy Instytut Badawczy, który ma zwrócić się do każdej ze szkół z zaproszeniem do korzystania z usług.


W kolejnej fazie projektu priorytetem jest rozbudowa sieci światłowodowych i doprowadzenie ich do gospodarstw domowych. Prace są realizowane sukcesywnie, a ich zakończenie planowane jest w przed końcem września 2020 r. Na obszarze gminy Brwinów projekt obejmie swym zasięgiem 3803 gospodarstwa domowe w miejscowościach: Biskupice, Brwinów, Domaniew, Domaniewek, Grudów, Kanie, Krosna, Milęcin, Otrębusy, Owczarnia, Parzniew, Terenia, Żółwin. Informacje o punktach adresowych, które są rozważane w procesie projektowania sieci, można pobrać ze strony: www.orange.pl/view/popc

Gmina Brwinów nie jest podmiotem telekomunikacyjnym i nie bierze udziału w podłączaniu ani rozbudowy sieci internetu na jej terenie. Podłączeniami zajmują się operatorzy telekomunikacyjni np.: Orange, PLJ, UPC. Wiele podłączeń do szybkiego internetu w technologii FTTH (światłowód) wykonuje Orange w ramach programu ogólnopolskiego POPC.


Zgodnie z obowiązującymi zasadami w ramach projektów POPC inwestycja realizowana jest do granicy działek gospodarstw domowych z listy adresów kwalifikujących się do dofinansowania (tak zwanych „białych plam” na mapie dostępu do Internetu), wskazanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.
W przypadku pytań zapraszany do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.