6 grudnia 2018 r. odbyło się podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego przedszkola w Żółwinie. Inwestycja ma być gotowa na jesieni 2019 r.

Na uroczystość przybyli m.in. radni gminy Brwinów, sołtysi, dyrektorzy gminnych jednostek organizacyjnych, przedstawiciele wykonawcy – firmy Izolbud, inspektorzy nadzoru. W swoim przemówieniu burmistrz Arkadiusz Kosiński podkreślił, że jest to kolejna, bardzo ważna inwestycja w gminie Brwinów. Odczytał też treść aktu erekcyjnego, który zaczyna się słowami: Akt ten dla współczesnych spisano, by świętując jego wmurowanie, mogli poczuć radość i dumę z rozwoju gminy Brwinów, oraz dla potomnych, by przekazać im, że dzięki konsekwencji i solidnej pracy, osiągać można cele i pozostawić ślad dla przyszłych pokoleń. Poświęcenia kamienia węgielnego dokonał ks. Wojciech Osial, proboszcz parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej, do której należy Żółwin. Po podpisaniu aktu erekcyjnego przez wszystkich zgromadzonych został on wmurowany w jedną ze ścian przedszkola.

Nowe przedszkole będzie miało 6 oddziałów i pomieści 150 dzieci. Powierzchnia zabudowy to 728 m², a powierzchnia użytkowa – 869 m². Budynek będzie się składać z dwóch kondygnacji – parteru wraz z poddaszem użytkowym. Będzie mieścił sale zajęć, salę wielofunkcyjną, salę jadalną, pomieszczenia pomocnicze: szatnie i sanitariaty, pokój pielęgniarki, logopedy i psychologa, pomieszczenia administracyjne i porządkowe, kuchnię wraz z zapleczem. Przy budynku ma powstać parking, boisko oraz plac zabaw m.in. z piaskownicą, karuzelą, bujakami, zestawem zabawowym. Zostaną też wykonane nasadzenia zieleni. Wartość inwestycji to 8 965 800,50 zł.

Gmina Brwinów ma szansę na dofinansowanie tej inwestycji. Został złożony wniosek do Lokalnej Grupy Działania „Zielone Sąsiedztwo”. Projekt „Przedszkole w Żółwinie bez barier architektonicznych – zastosowanie rozwiązań mających wpływ na dostępność obiektu” może otrzymać ponad 56,5 tys. zł.

DSC0139
DSC0153
DSC0154
DSC0156
DSC0184
DSC0202
DSC0207
DSC0213
DSC0222
DSC0226