Burmistrz Arkadiusz Kosiński podczas spotkania Klubu „Teraz Polska”, które odbyło się 22 października 2018 r. w Muzeum Sportu i Turystyki, odebrał certyfikat uprawniający do dalszego posługiwania się Godłem „Teraz Polska”.

Relacja przygotowana przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego:

W uroczystym spotkaniu, w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego, uczestniczyli laureaci Konkursu „Teraz Polska”, mistrzowie sportu, teoretycy biznesu i przyjaciele Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego. Taki dobór gości umożliwił wymianę wiedzy i inspiracji.

Pierwszą część spotkania poświęcono dyscyplinie sportowej, która zawsze była ważna dla Polaków, a w ostatnich latach urosła do rangi najważniejszej dyscypliny. Mowa oczywiście o siatkówce. W debacie wystąpili Jacek Sęk, wiceprezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Ryszard Bosek, siatkarz i menedżer sportu, mistrz olimpijski z Montrealu z 1976 r., Paweł Zagumny, siatkarz, mistrz Europy i mistrz świata, oraz Marek Magiera, dziennikarz sportowy, komentator siatkarski. Kluczowa teza debaty dotyczyła roli pracy zespołowej w osiąganiu sukcesów sportowych. W tym kontekście wszyscy wyrazili przekonanie o ogromnej roli lidera. Co ciekawe, nie ma jednego sposobu zarządzania. Paweł Zagumny, mówiąc o trenerach, z którymi przyszło mu pracować, przedstawił prawdziwą paletę różnorodnych osobowości, temperamentów, sposobów i metod pracy. Wszyscy ci trenerzy osiągali sukcesy. Podczas rozmów wielokrotnie pojawiał się jeden aspekt, który wydaje się mieć kluczową rolę: każdy trener, który osiągał sukcesy, musiał znaleźć swój indywidualny klucz dotarcia do drużyny i przede wszystkim – zdobyć jej zaufanie.

Druga część konferencji poświęcona była pieniądzom w sporcie. Nad rolą sponsoringu zastanawiali się Andrzej Person, senator RP, dziennikarz sportowy, Robert Korzeniowski, chodziarz, mistrz olimpijski, menedżer i przedsiębiorca, oraz Artur Popko, prezes zarządu Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej. Paneliści zgodzili się, że dziś najważniejszym sponsorem sportu w Polsce jest państwo. Nim jednak zacznie inwestować w młodego sportowca, co zauważył Andrzej Person, pojawia się jeszcze inny sponsor – rodzice młodego zawodnika, którzy muszą ponieść niemałe koszty rozwoju pasji. Podczas panelu stwierdzono, że model finansowania sportu nie jest dany raz na zawsze i może się zmieniać. Wskazano na przykład azjatycki – tam w dużej mierze sport zawodowy finansują przedsiębiorstwa prowadzące zakłady bukmacherskie. Choć firmy prowadzące tego typu działalność budzą rozmaite kontrowersje, w niektórych krajach wyręczają państwo w dziedzinie sportu zawodowego. Artur Popko stwierdził, że należałoby krytycznie rozważyć nakłady z budżetu państwa na sport w kontekście wydatków na kulturę i zastanowić się, jakie lokowanie pieniędzy przyniesie większe korzyści społeczne.

Kulminacyjnym punktem spotkania było wręczenie laureatom Konkursu „Teraz Polska” z poprzednich lat certyfikatów uprawniających do dalszego posługiwania się Godłem. Przedłużenie uprawnień jest dowodem na to, że nagrodzone produkty, usługi oraz samorządy utrzymują przez cały czas poziom, za który Kapituła godła „Teraz Polska” przyznała im nagrodę w konkursie. Cieszy nas niezmiernie fakt, że rodzina „Teraz Polska” stale się powiększa. Łącznie z tegorocznymi laureatami liczy obecnie 107 członków – podkreślali organizatorzy spotkania.