Na dobry początek nowego roku szkolnego dzieci z klas 1-3 brwinowskich szkół podstawowych otrzymały reprint przedwojennej książki pt. „Szarusia”.

„To było bardzo dawno. Ale jest zupełnie prawdziwe. Najprawdziwsze” – takimi słowami rozpoczyna się książka, której historia ma początki w Domaniewie, miejscowości położonej niedaleko Brwinowa. Autorka książki Julia Duszyńska prawie 100 lat temu spędzała tutaj wakacje i opisała przygody dzieci oraz tytułowej kuropatwy Szarusi. Julia Duszyńska była siostrzenicą słynnego malarza Wojciecha Gersona, który również odwiedzał i malował te okolice.

Reprint przedwojennej książki, która została złożona i oprawiona we Lwowie w 1938 r., jest jak najwierniejszym odwzorowaniem oryginału. Swoim wyglądem przypomina dawne elementarze – jest w twardej oprawie i ma płócienny grzbiet.

Lektura z rodzicami może zachęcić najmłodszych do odkrywania nieznanych dotąd zakątków gminy Brwinów oraz być okazją do poznawania jej bogatej historii. Ze względu na duże litery w książce starsze dzieci mogą czytać ją samodzielnie, ale opowiadanie o perypetiach Szarusi nadaje się też do wspólnej lektury wraz rodzicami czy starszym rodzeństwem.

Julia Duszyńska (1894–1947) zasłynęła w 20-leciu międzywojennym jako autorka książek dla    najmłodszych. Kolejne roczniki dzieci poznawały lekturę o sympatycznym skrzacie pt. „Cudaczek-Wyśmiewaczek” i korzystały z „Elementarza dla I klasy szkół powszechnych miejskich”, którego była współautorką. Redagowała pisma dziecięce „Słonko” i tygodnik dla starszych dzieci „Poranek”.