W ostatni weekend sierpnia w Brwinowie odbyły się dożynki gminne. W bogatym programie znalazły się m.in. zawody siłaczy, własnoręczne ubijanie masła i robienie mydła oraz występy zespołów muzycznych.

W sobotę 25 sierpnia pierwszym punktem programu – jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnych uroczystości dożynkowych – były zawody Strong-Man. Poprowadził je gość specjalny Sławomir Toczek – wielokrotny medalista Polski, Europy i świata, który nie tylko dopingował zawodników, lecz także zapraszał publiczność do zmierzenia się z ciężarami. Chętni mogli wziąć udział w różnorodnych konkurencjach takich jak: wyciskanie belki na czas, odrywanie samochodu od ziemi, waga płaczu czy spacer farmera. W zawodach Strong-Manów I miejsce zajął Paweł Piskorz, II miejsce zdobył Jarosław Fabiszewski, III miejsce – Piotr Kandefer, IV miejsce – Tomasz Klimaszewski, a V miejsce – Daniel Nowak. Organizatorem zawodów było Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, które otrzymało na ten cel dotację w ramach wspierania przez gminę Brwinów działalności pożytku publicznego.

Gości oficjalnie przywitali burmistrz gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński i Anna Sobczak dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, którzy podziękowali rolnikom za trud i wysiłek. Dożynkowy chleb przekazali burmistrzowi starości dożynek – Anna Stachlewska, sołtys Kotowic i Jan Dąbrowski, mieszkaniec Kotowic. Nie zabrakło też tradycyjnego dzielenia się chlebem. Chętni mogli obejrzeć wystawę koszy dożynkowych przygotowanych przez sołectwa gminy Brwinów (Kotowice, Koszajec, Żółwin, Owczarnia, Domaniew, Moszna, Biskupice, Falęcin, Czubin, Milęcin) oraz wieniec dożynkowy gminy Brwinów.

Wśród atrakcji w rustykalnym klimacie znalazły się stoiska edukacyjne m.in. tkackie i rękodzielnicze. Zainteresowani mieli okazję spróbować własnoręcznie ubić masło i nauczyć się wicia wianków. Zwolennicy ekologicznego trybu życia zrobili czarne mydło z chmielem, które jest zdrową alternatywą dla produktów dostępnych w sklepach. Wielbiciele słodkich smakołyków mogli posłuchać pszczelarza i spróbować różnego rodzaju miodów. Baloniki, malowanie buziek, stragany z zabawkami i watą cukrową oraz dmuchańce ucieszyły nie tylko najmłodszych.

Po południu na scenie zagościły zespoły muzyczne: Bostton, Diley, Sound Force, Fanatic i Hit Boyz. Publiczność mogła posłuchać przebojów m.in. „Czarownica” czy „Iza z matiza” oraz popularnych coverów.

W niedzielę 26 sierpnia w kościele św. Floriana została odprawiona msza święta. Była ona okazją do podziękowania za trud pracy rolników i podzielenia się chlebem dożynkowym.

Organizatorem dożynek był Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie.

00
01
02
03
04
05
06
07
08
09