Podczas festynu sołeckiego „U nas OK” w Otrębusach, który odbył się 19 maja 2018 r., wieś Otrębusy została uhonorowana medalem Marszałka Województwa Mazowieckiego, przyznawanym za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego.

Otrębusy znacznie odbiegają od wizerunku typowej mazowieckiej wsi. Znane są przede wszystkim ze względu na Państwowy Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który od 70 lat ma swoją siedzibę w Karolinie na terenie Otrębus i stąd wyrusza na koncerty i występy odbywające się nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Ambasadorem tradycji i sztuki ludowej jest prof. Marian Pokropek, który w swoim domu w Otrębusach założył Muzeum Sztuki Ludowej. Także leżące przy drodze wojewódzkiej nr 719 Muzeum Motoryzacji i Techniki jest liczącą się placówką muzealną, przyciągającą  wielu turystów.

 

Otrębusy słyną też z licznych wydarzeń kulturalnych – do kalendarza cyklicznych imprez wpisały się m.in.  festiwal Etno Jazz Fest oraz festyny sołeckie im. Tadeusza Stachowicza. W sobotę 19 maja mieszkańcy świętowali ponad 600-letnią historię miejscowości.

 

Relacja sołtysa Otrębus [PDF]

10
9
11
12
13