Od maja do listopada w parku miejskim w Brwinowie można oglądać wystawę „Ojcowie Niepodległości”. W roku 100-lecia odzyskania niepodległości przypominamy historię Polski.


Plenerowa wystawa „Ojcowie Niepodległości” została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie. Historycy opisali w skrócie drogę prowadzącą do odzyskania niepodległości oraz sześć kluczowych postaci, które mogą być przykładami patriotyzmu i skutecznego działania. Liderami walki o wolną Polskę w 1918 r. byli: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński. Plansze z sylwetkami tych wybitnych mężów stanu opatrzone są biogramami. Częścią wystawy jest także kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski oraz kopie najważniejszych dokumentów, związanych z 11 listopada 1918 r. Na mapie odradzającej się Polski można prześledzić, jak w latach 1918-1921 zmieniały się granice II Rzeczypospolitej.


Wystawa pozostanie w parku do końca roku. Jest częścią brwinowskich obchodów jubileuszowego roku 100-lecia odzyskania niepodległości. Plansze zostały rozwieszone w pobliżu stawu od strony wyjścia w kierunku do ul. Przejazd. Spacerowicze i rowerzyści mogą na chwilę przystanąć, by odświeżyć wiadomości z historii lub dowiedzieć się czegoś nowego. Wszystkie opisy zostały przygotowane w dwóch językach – polskim i angielskim.