Oddana w tym roku do użytku hala sportowa wybudowana w technologii pasywnej otrzymała tytuł Sportowy Obiekt Roku. Nagrodę dla gminy Brwinów podczas uroczystej gali Sportowa Polska 25 października 2017 r. odebrał Sławomir Walendowski, Zastępca Burmistrza Gminy Brwinów.


Sportowy Obiekt Roku 2017 to tytuł nadawany obiektom sportowym i rekreacyjnym, nowym i zmodernizowanym, niezależnie od ich wielkości i przeznaczenia (sport wyczynowy, powszechny, rekreacja), za wyróżniającą je architekturę, konstrukcję, zastosowane przy budowie lub modernizacji materiały, technologie i wyposażenie obiektu oraz jego walory użytkowe i funkcjonalne.

Budynek hali sportowej przy brwinowskiej Jedynce składa się z trzech kondygnacji o powierzchni użytkowej 1958 m². Znajduje się w nim m.in. arena sportowa (z możliwością podziału na trzy części), zaplecze szatniowo-sanitarne, hol, pokój trenerów, sala fitness, pomieszczenia techniczne i magazyny. Widownia jest wyposażona w 224 miejsca siedzące.
Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej przyznał budynkowi hali sportowej w Brwinowie certyfikat „Budynek pasywny o sprawdzonej jakości”. Budynki pasywne są najnowszą generacją budynków energooszczędnych i oferują wysoki komfort cieplny przez cały rok. Do ich ogrzania lub chłodzenia wystarcza niewielka ilość dostarczanej energii.

Energooszczędność obiektowi gwarantują:

• okna hali skierowane na południe, tak aby zapewnić maksymalne doświetlenie pomieszczeń światłem słonecznym,
• system wentylacji z odzyskiem ciepła,
• ogrzewanie podłogowe,
• energooszczędne okna z systemem rolet zewnętrznych,
• ocieplenie ścian grubą (30 cm) warstwą styropianu,
• ocieplenie dachu warstwą styropianu grubości 50 cm.

Zamierzonym celem jest uzyskanie trwałej i szczelnej zewnętrznej powłoki budynku. Sukcesem jest uzyskanie wymaganej szczelności budynku potwierdzonej próbą ciśnieniową. Hala w Brwinowie przeszła taką próbę pomyślnie. Mieszkańcy mogą być dumni z tak nowoczesnej hali na miarę XXI wieku, która łączy nowoczesne rozwiązania z troską o środowisko.

Zdjęcia: Sportowa Polska oraz Marek Zdrzyłowski