IkonkaW tegorocznej edycji Programu „Sportowa Polska” tytuł „Pasjonata Sportowej Polski” otrzymał Arkadiusz Janiszek, prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego „Kobra”, od wielu lat propagujący w Brwinowie sporty wrotkarskie.

Tytuł „Pasjonata Sportowej Polski” otrzymują osoby, które poprzez swoją pracę zawodową i działalność społeczną przyczyniają się do upowszechniania kultury fizycznej, działają na rzecz sportu dzieci i młodzieży, aktywizują inne środowiska, a poprzez swoje działania są wzorem i autorytetem dla mieszkańców, uczniów i sportowców. Wśród Pasjonatów Sportowej Polski są m.in. trenerzy, instruktorzy, menedżerowie i animatorzy sporu, sportowcy i nauczyciele wychowania fizycznego. W tegorocznej edycji nagrodzony został trener wrotkarstwa i prezes UKS „Kobra Brwinów” Arkadiusz Janiszek.

Podczas uroczystej gali, która odbyła 25 października się w Centrum Olimpijskim w Warszawie, Arkadiusz Janiszek odebrał pamiątkowy medal i gratulacje z rąk znanych osób: sportowca Andrzeja Suprona, dziennikarza sportowego Przemysława Babiarza i prezentera oraz piosenkarza Rafała Brzozowskiego, którego karierę sportową jako zapaśnika przerwała przed laty poważna kontuzja. Na gali pojawiła się także witana gromkimi brawami Irena Szewińska.

 Arkadiusz Janiszek ze sportem był związany od najmłodszych lat. Jako dziecko grał dość długo w piłkę nożną, a później zaczął tańczyć w PZPiT „Mazowsze”. Na studiach wraz z innymi studentami pobił rekord Guinessa w biegu, ustanawiając rekord świata – łącznie studenci przebiegli 4444 km wokół bieżni, zmieniając się w ciągu dnia i nocy. Jako nauczyciel wychowania fizycznego Arkadiusz Janiszek rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej nr 1 w Brwinowie w 2001 r. W związku z pracą z dziećmi i zamiłowaniem do hokeja wpadł na pomysł, aby stworzyć w Brwinowie drużynę hokeja na rolkach. Był inicjatorem i założycielem Uczniowskiego Klubu Sportowego „Kobra Brwinów”, który został zarejestrowany w 2005 r. W tamtych czasach wrotkarstwo nie było tak popularne jak dzisiaj, a jednak w ciągu  kilkunastu lat pracy trener Janiszek zaraził zamiłowaniem do hokeja na rolkach oraz do innych dyscyplin wrotkarskich wielu uczniów ze szkoły, dzieci i młodzież z terenu gminy Brwinów i pobliskiego Pruszkowa. W swoim czasie bardzo przyczynił się do promocji i rozwoju hokeja na rolkach w Polsce – w 2008 r. został wiceprezesem Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich do spraw hokeja na rolkach. Funkcję tą sprawował do 2012 r. Aktywnie dążył do rozwoju i popularyzacji tego sportu. Wyjeżdżał z drużynami hokejowymi na zgrupowania kadry i mecze. Wspomagał kadrę polski hokeja na rolkach na arenie europejskiej jako trener i manager. Współtworzył strategię i zasady motywacji kadry na wyjazdach i zawodach.

Dzisiaj Arkadiusz Janiszek pracuje nadal w Szkole Podstawowej nr 1 w Brwinowie i jest prezesem UKS Kobra Brwinów. Prowadzi stałe zajęcia w Brwinowie i Pruszkowie. Członkowie klubu podkreślają, że jest świetnym trenerem. Dobry kontakt z zawodnikami i ich rodzicami widać m.in. przy okazji imprez wrotkarskich. Od pięciu lat UKS „Kobra Brwinów” dla upamiętnienia tragicznie zmarłego w wypadku drogowym Adasia Janczewskiego z Brwinowa organizuje jego memoriał. Na imprezę zapraszani są wszyscy bliscy, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo Adasia. Jednym z punktów programu jest zawsze pokazowy mecz hokeja lub zawody w jeździe szybkiej na rolkach. Obecnie prężnie rozwija się sekcja unihokeja. W planach klubu jest przystąpienie do Polskiego Związku. Dalszemu rozwojowi działalności sprzyja oddanie do użytku nowej hali sportowej, której nawierzchnia przystosowana jest do prowadzenia zajęć na rolkach. – Prowadzenie zajęć w tak nowoczesnym obiekcie jest dużą przyjemnością – podkreśla prezes Arkadiusz Janiszek.

podziekowanie