Gmina Brwinów ma szansę na otrzymanie dofinansowania na budowę dwóch torów rowerowych typu pumptrack.

Podczas realizacji projektu „Podwarszawskie Trójmiasta Ogrodów” w połowie 2015 r. mieszkańcy wypowiadali się na temat otwartej strefy rekreacji przy ul. 11 Listopada w Brwinowie. Ponad 85% respondentów opowiedziało się za utworzeniem miejsca urządzonego z myślą o rekreacji osób w różnym wieku. Wśród zgłaszanych pomysłów znalazły się właśnie pumptracki, czyli tory do jazdy rowerowej.

Gmina Brwinów złożyła wniosek o dofinansowanie tego zadania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach działania „Wspieranie powstawania nowych i rozwój istniejących innowacyjnych przedsięwzięć gospodarczych i społecznych”. Wniosek został pozytywnie oceniony przez LGD Zielone Sąsiedztwo według lokalnych kryteriów wyboru operacji. Następnie oceni go Urząd Marszałkowski. Pomysł wybudowania pumptracków tak bardzo spodobał się w Milanówku i Podkowie Leśnej, że pozostali partnerzy również postanowili wykonać podobne tory rowerowe w swoich miastach.

Tory rowerowe dla początkujących – mini pumptrack i easy pumptrack – są zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwiały jazdę zarówno na rowerze, jak i na deskorolce, rolkach czy hulajnodze.  Asfaltowy tor rowerowy będzie składać się z garbów, zakrętów profilowanych oraz małych hopek ułożonych w takiej kolejności, żeby było możliwe rozpędzenie się i utrzymywanie prędkości bez pedałowania. W przyszłości pumptracki mają zostać rozbudowane o bardziej zaawansowane elementy.

Korzystanie z pumptracków rozwija  koordynację ruchową i zmysł równowagi, a także jest łatwym i przyjemnym sposobem spędzania wolnego czasu bez względu na wiek.

Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, tory w Brwinowie powstaną w 2018 r.