Od 3 września br. rozpocznie się kolejny etap modernizacji linii kolejowej Warszawa – Grodzisk Mazowiecki, który potrwa 13 miesięcy. Na ten czas Koleje Mazowieckie wprowadzają zastępczą komunikację autobusową. Gmina Brwinów dodatkowo wprowadza rano dwa autobusy do Metra Marymont dla młodzieży szkolnej i studentów.


Gmina Brwinów wybudowała pętlę autobusową dla zastępczej komunikacji autobusowej linii ZB, której autobusy w czasie modernizacji podmiejskiej linii kolejowej nr 447 Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki od 3 września będą kursowały pomiędzy Brwinowem a Warszawą Zachodnią. Pętla znajduje się w rejonie skrzyżowania ul. Armii Krajowej z ul. Powstańców Warszawy w sąsiedztwie sklepu TopMarket.
Pasażerowie korzystający dotychczas z przystanków Brwinów, Milanówek, Pruszków, Piastów, Warszawa Ursus Niedźwiadek, Warszawa Ursus i Warszawa Włochy będą mogli podróżować zastępczą komunikacją autobusową – linie ZB oraz ZG. Szczegółowy rozkład jazdy autobusów znajduje się w sierpniowym numerze biuletynu „Ratusz”, na stronie www.brwinow.pl w zakładce Rozkłady jazdy – Komunikacja zastępcza – oraz na stronie www.mazowieckie.com.pl

Rozkłady jazdy

Radni Rady Miejskiej w Brwinowie przychylili się do propozycji burmistrza Arkadiusza Kosińskiego i zdecydowali o przeznaczeniu 259 000 zł na dodatkową linię (109.200 zł w 2017 r. - 78 dni nauki szkolnej, 149.800 zł w 2018 r. - 107 dni nauki szkolnej). Od wtorku 5 września zostaną uruchomione dwa poranne kursy autobusów szkolnych z Brwinowa przez Mosznę i Domaniew do Metra Marymont w Warszawie (linia B-M).

Autobusy szkolne będą wyjeżdżać z Brwinowa o 6:40 i 7:00 w dni nauki szkolnej i zabiorą na swój pokład, w pierwszej kolejności, młodzież uczącą się (uczniów i studentów studiów dziennych do 26 roku życia) posiadającą BRWINOWSKĄ KARTĘ MIESZKAŃCA oraz legitymację szkolną/studencką. Przejazd tymi autobusami będzie bezpłatny za okazaniem Karty Mieszkańca. 

W budżecie gminy Brwinów nie ma dodatkowych środków, żeby uruchomić więcej takich autobusów.


Rozkład jazdy porannych autobusów szkolnych (linia B-M) - PDF

Rozkład jazdy porannych autobusów szkolnych (linia B-M)- XLS

 

Koleje Mazowieckie nie uwzględniły próśb, wniosków i postulatów z gminy Brwinów dotyczących skierowania autobusów linii ZB relacji Brwinów – Warszawa Zachodnia na najdogodniejszą trasę przez Mosznę i Domaniew i dalej autostradą A2 i drogą ekspresową S8 do Dworca Warszawa Zachodnia (wcześniej odrzucono propozycję uruchomienia komunikacji autobusowej z Brwinowa do Metra Marymont, tłumacząc to tym, że komunikacja zastępcza ma odtwarzać zamkniętą linię kolejową, a nie wprowadzać nowe połączenia autobusowe i dlatego autobusy muszą kończyć swój bieg na Dworcu Zachodnim). 

W efekcie, zamiast skierować autobusy ZB na najlepszą i najszybszą trasę (którą codziennie wybiera tysiące mieszkańców Brwinowa, Podkowy Leśnej i Milanówka) puszczono je trasą z pętli przy sklepie TopMarket – Rynek – rondo – Pszczelińska – Otrębusy – Kanie– Pruszków Al. Wojska Polskiego – Al. Jerozolimskie – Dworzec Zachodni, tj. na trasę, na której autobusy w godzinach szczytu trafią na co najmniej kilka korków. 

 

Gmina poczyniła szereg starań, by ułatwić naszym mieszkańcom dojazdy podczas remontu kolei. Sfinansowana przez gminę nowo wybudowana pętla autobusowa przy ul. Armii Krajowej róg ul. Powstańców Warszawy posiada sześć zadaszonych wiat z siedziskami i gablotami informacyjnymi, dla pasażerów oczekujących na autobus podczas opadów deszczu, śniegu czy silnego wiatru. Przebudowana w tym roku ul. Armii Krajowej ma nowy parking przy cmentarzu oraz zatoki postojowe przy jezdni.
Gmina wyraziła zgodę i podpisała stosowne dokumenty na uruchomienie przez ajenta KM (przy pętli) kiosku z biletami oraz biletomatów dla mieszkańców.

Od 1 stycznia br. gmina zmodyfikowała i rozbudowała brwinowską komunikację miejską. Obecnie autobusy jeżdżą trasami, które pozwalają dojechać z Brwinowa do:
- PKP Błonie (linie B2 i B3),
- PKP Pruszków (linie B5 i B6),
- WKD Podkowa Leśna Główna (linia B8),
- WKD Otrębusy (linia B7),
- ZTM Nadarzyn (linia B7).


Pierwsze dni funkcjonowania komunikacji zastępczej mogą okazać się bardzo trudne dla podróżujących. Liczymy, że testując różne opcje dojazdu, znajdą Państwo dla siebie jak najbardziej optymalne możliwości dotarcia do stolicy podczas remontów. Koleje Mazowieckie przewidują możliwość zmian w nowym rozkładzie jazdy, który ma funkcjonować od 15 października.

Pytania, skargi i wnioski mogą być składane:
1. korespondencyjnie na adres pocztowy: „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o. Biuro Zarządu
ul. Lubelska 26 03-802 Warszawa;
2. drogą internetową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
3. telefonicznie pod nr call center 22 364 44 44;
4. w kasach biletowych;
5. osobiście w siedzibie KM przy ul. Lubelskiej 26 w Warszawie.