Akcję „Paczka dla Kombatanta” już po raz 9. zorganizował warszawski obwód Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Do tegorocznej akcji włączyło się ponad 20 mazowieckich szkół, firmy, instytucje i osoby fizyczne. Pomocy organizacyjnej udzielił Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Konsulat Generalny RP we Lwowie, Komenda Główna Straży Granicznej oraz gmina Brwinów.

Podziękowania przekazała Anna Kurman, dyrektor Zespołu szkół nr 1 w Brwinowie:

W imieniu rodzin polskich i polskiego pochodzenia, zrzeszonych w Rodzinie Rodzin Lwowa i ziemi Lwowskiej, na Państwa ręce pragniemy złożyć serdeczne podziękowania za szczodre dary serca, przekazane od tych wszystkich wspaniałych ludzi, którzy z Ojczyzny podają pomocną dłoń swoim braciom na Wschodzie. Zapewniamy, że wysoko cenimy sobie i dziękujemy z serca za to, że rozumiecie Państwo nasza sytuację, że pamiętacie o nas...

Pragniemy przekazać słowa wdzięczności od naszych rodzin polskich: naszych seniorów, rodzin średniego wieku oraz tych najmłodszych. Dziękujemy każdej osobie, która dołączyła się do zbiórki darów dla rodzin i dzieci.

Żyjemy na swojej ziemi, lecz w obcym państwie. Urodziliśmy się po decyzjach wielkich dygnitarzy, ale z mlekiem matki zostały nam przekazane wartości naszego Narodu Polskiego – jesteśmy dumni, że z Orlego Gniazda jest nasz ród... Mieszkając razem z przedstawicielami innych narodowości, które stanowią naród Ukrainy, zawsze pamiętamy, że swoją postawą obywatelską, społeczną i chrześcijańską reprezentujemy naszą ukochana Ojczyznę – Polskę – i nasze dzieci także uczymy tej odpowiedzialności.

Jest nam niezmiernie przyjemnie widzieć Wasze delikatne wyczucie, życzliwość i zrozumienie w stosunku do nas, Polaków we Lwowie. Wy wzmacniacie w nas przekonanie, że ofiary naszych rodziców oraz nasza postawa patriotyczna nie jest marnością. Z nowymi siłami w państwie ukraińskim pragniemy zabierać głos mocnego obywatela, którego „rodzina – jest Bogiem silna” – tak nas nauczał wielki Prymas Tysiąclecia – Kardynał Stefan Wyszyński. Z Komańczy wołał do nas – byśmy pamiętali, gdzie są nasze korzenie, czyimi dziećmi jesteśmy... Przez wiele lat przed tym mieliśmy uczucie, że jesteśmy opuszczeni przez naszą Ojczyznę, zapomniani... Że nasza trwałość w polskości jest potrzebna tylko nam, naszym dzieciom, wnukom...

Ale, dzięki Wam, nasi ukochani bracia w Ojczyźnie, wiemy, że nasze trwanie w wierze i tradycjach Ojców ma ogromny sens tu na Ziemiach Kresowych, bo my świadczymy o Najjaśniejszej Rzeczypospolitej!

Życzymy Wam, Waszym rodzinom i bliskim obfitych łask płynących z cudownej rączki Bożego Dzieciątka, niech błogosławi każdą chwilę w każdym dniu, a szczególnie w Nowym 2017 Roku!

Z szacunkiem i serdecznymi podziękowaniami dla każdego, kto chciał okazać pomoc Polakom we Lwowie i na Ziemi Kresowej,

Liderzy Lwowskiej Rodziny Rodzin
Halina i Włodzimierz Wencakowie

 

Takie słowa podziękowań i życzenia do przekazania wszystkim darczyńcom otrzymała delegacja, która w dniach 7–11 grudnia br. przekazała polskim kombatantom oraz rodakom mieszkającym na Ukrainie, skupionym w polskich organizacjach społecznych i parafiach, rekordową liczbę (ponad 800) paczek z darami. W wyjeździe wzięli udział Burmistrz Gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński, Burmistrz Dzielnicy Bemowo M.st. Warszawy Michał Grodzki, Honorowy Obywatel Brwinowa ppłk Waldemar Kruszyński, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Anna Kurman oraz reprezentacja Liceum Ogólnokształcącego z Żyrardowa: prof. Sławomir Maszewski i troje uczniów. Uczestnicy wyjazdu mieli też okazję zwiedzać siedzibę Konsulatu Generalnego RP we Lwowie i miasto Lwów oraz złożyć kwiaty i znicze w miejscach pamięci: na Cmentarzu Orląt Lwowskich, na Cmentarzu Łyczakowskim, pod pomnikiem zamordowanych profesorów lwowskich na Wzgórzach Wuleckich oraz w Żółkwi w krypcie z sarkofagiem hetmana Stanisława Żółkiewskiego.