Gmina Brwinów od kilku lat z powodzeniem realizuje projekt nauki pływania dla najmłodszych uczniów współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. W 2016 r. udało się pozyskać dotacje na budowę placu zabaw i hali sportowej.

Przy Zespole Szkół nr 1 w Brwinowie trwa budowa nowoczesnej hali w technologii pasywnej. Budynek posiada trzy kondygnacje o łącznej powierzchni 1914 m². Znajdzie się w nim m.in. arena sportowa (z możliwością podziału na trzy części),  zaplecze szatniowo-sanitarne, hol, pokój trenerów, siłownia, pomieszczenia techniczne i magazyny. Widownia będzie wyposażona w 224 miejsca siedzące. Łączna powierzchnia areny o wymiarach 44,75 m x 22,50 m i wysokości 7,05 m umożliwi rozgrywanie spotkań na poziomie krajowym. Hala sportowa będzie połączona ze szkołą. Wartość tej inwestycji to blisko 9 mln zł, z czego 2 mln zł dofinansowania przekaże Ministerstwo Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

Ministerialne dofinansowanie uzyskał także nowy plac zabaw przy ulicy Grodziskiej w Brwinowie, który powstał w miejscu wysłużonego, drewnianego placu na działce o powierzchni 1666 m². W ramach budowy zostały zamontowane nowe, certyfikowane urządzenia zabawowe oraz elementy małej architektury, powstały utwardzone alejki oraz tzw. nawierzchnie bezpieczne w rejonie zabawek. Powstał m.in. zestaw wielofunkcyjny z wysoką zjeżdżalnią, skałka wspinaczkowa oraz zestaw do ćwiczeń sprawnościowych i siłowych (drabinki, podesty i daszek), huśtawki wahadłowe, deskorolka na uwięzi, karuzela, zestaw dla maluchów z podwójną zjeżdżalnia i przeplotnią, bujaki sprężynowe, piaskownica owalna, siłownia plenerowa dla starszych: podwójne - twister i wahadło oraz narciarz i wioślarz. Projekt objął również zagospodarowanie zieleni, pojawiły się nowe nasadzenia. Koszt budowy wyniósł ponad 350 tys. zł, z czego 100 tys. dofinansowania przyznało Ministerstwo Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. 

Zakończyła się tegoroczna edycja zajęć na basenie dla uczniów klas I brwinowskich szkół w ramach projektu powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” pod nazwą „Pływam pierwsza klasa II”. Projekt trwał od marca do czerwca oraz od września do listopada. Jego wartość to 112.272,00 zł, z czego dofinansowanie Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów wyniosło 40.000,00 zł. W projekcie łącznie wzięło udział 292 uczniów. Zajęcia sportowe były realizowane w wymiarze 20 godzin lekcyjnych dla każdego uczestnika, z częstotliwością 2 razy w tygodniu, w grupach liczących nie więcej niż 15 osób. Realizacja projektu umożliwiła zdobycie podstawowych umiejętności pływania oraz wpłynęła na poprawę kondycji i ogólną sprawność fizyczną uczniów. Prowadzący zajęcia przestrzegali dzieci przed zagrożeniami związanymi z wodą i uczyli bezpiecznych zachowań.