13 listopada w dworku Zagroda odbędzie się wyjątkowe spotkanie z bohaterką książki pt. „Jur” Piotra Dzięciołowskiego – Haliną Podgórską – łączniczką AK i mieszkanką Brwinowa lat wojennych.

Służba w Armii Krajowej i codzienne życie w podwarszawskim Brwinowie w czasie II wojny światowej to część życiorysu Haliny Podgórskiej. Wychowała się ona w Brwinowie w rodzinie nauczycielskiej. Jest córką Wacława Moczydłowskiego – pierwszego kierownika szkoły podstawowej przy ul. Piłsudskiego w Brwinowie. W czasie wojny była łączniczką Armii Krajowej (pseudonim Jur), narażając swoje życie i dzielnie walcząc o wolność ojczyzny. Po zakończeniu działań wojennych została awansowana do stopnia porucznika. Obecnie mieszka w Warszawie.

Książka „Jur” Piotra Dzięciołowskiego to opowieść o służbie w Armii Krajowej i życiu w Brwinowie w czasie II wojny światowej. To świadectwo głębokiego poświęcenia, odwagi i siły, a także cenne i bogate źródło wiedzy o historii Brwinowa. Na uwagę zasługuje także osoba autora. Piotr Dzięciołowski pochodzi ze znanej warszawskiej rodziny dziennikarskiej. Jest uznanym dziennikarzem, fotoreporterem, autorem książek oraz wywiadów ze znamienitymi przedstawicielami świata artystycznego. Przez lata zajmował się fotografią polityczną – fotografował wybitnych mężów stanu, polityków i ludzi sztuki. Jedno z jego zdjęć opublikowano w albumie „303 zdjęcia, które musisz znać”, w którym znajdują się najważniejsze zdjęcia z ostatnich 25 lat wolnej Polski.  

Spotkanie, którego organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie, odbędzie się 13 listopada o godz. 12 w dworku Zagroda przy ul. Grodziskiej 57.