Film o obchodach Roku Wacława Kowalskiego, spotkanie z książką „Sami swoi”, anegdoty z planu filmowego to tylko niektóre punkty zaplanowanego na 27 października 2016 r. wieczoru kończącego Rok Wacława Kowalskiego w gminie Brwinów.Program zakończenia obchodów Roku Wacława Kowalskiego:

17.45 złożenie kwiatów na grobie Wacława Kowalskiego
18.00 msza św. w kościele pw. św. Floriana w Brwinowie w 26. rocznicę śmierci aktora
19.00 wieczór wspomnień w Gminnym Ośrodku Kultury (ul. Wilsona 2) m.in. pokaz filmu o obchodach roku Wacława Kowalskiego, spotkanie z Dariuszem Koźlenką, autorem książki „Sami swoi. Na planie i za kulisami komedii wszech czasów”, wystawa projektów graficznych zgłoszonych w konkursie na mural zlokalizowany przy rondzie Wacława Kowalskiego. Nie zabraknie scenek z komedii „Sami swoi”. Swój udział w spotkaniu zapowiedzieli też aktorzy grający w filmie: Jerzy Janeczek (filmowy Witia) oraz Ilona Kuśmierska (filmowa Jadźka).


Wszyscy uczestnicy czwartkowego spotkania otrzymają publikację „Swojak. Słynny aktor, mieszkaniec Brwinowa”. Będzie też można nabyć pamiątkową monetę oraz książkę „Sami swoi. Na planie i za kulisami komedii wszech czasów”. Autor Dariusz Koźlenko będzie ją podpisywał.


Wacław Kowalski sprowadził się do Brwinowa na początku lat 50. Mieszkał tutaj aż do śmierci i dziś spoczywa na tutejszym cmentarzu. Był jednym z najpopularniejszych polskich aktorów. Zadebiutował niewielką rolą w filmie „Zakazane piosenki”, ale sławę przyniosła mu rola Kazimierza Pawlaka w filmach "Sami swoi", "Nie ma mocnych" oraz "Kochaj albo rzuć". Zagrał w ponad 100 filmach i serialach (wystąpił m.in. w roli dozorcy Popiołka w serialu "Dom"). Przez wiele lat występował na scenach teatrów w Warszawie – w Klasycznym, Polskim, Na Woli. W 1988 r. otrzymał "Wiktora" dla najpopularniejszej postaci TVP.

plakatkowalski1