Wśród propozycji na pierwszy jesienny weekend 24 i 25 września są spacery śladami historii w Brwinowie i Pruszkowie oraz Etno Jazz Fest w Otrębusach.

SOBOTA, 24 WRZEŚNIA

W sobotę 24 września Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa zaprasza na wykład zatytułowany „Historia kościoła w Brwinowie”. Podczas spotkania Andrzej Żmigrodzki i Andrzej Mączkowski opowiedzą o dziejach brwinowskiej parafii. Będzie to także doskonała okazja do obejrzenia archiwalnych zdjęć (sobota, godz. 16 Dworek Zagroda w Brwinowie, ul. Grodziska 57).

Propozycje spędzenia wolnego czasu przygotowały także okoliczne muzea.

Na ostatni w tym sezonie spacer z cyklu „Spacery na stulecie Pruszkowa zapraszają Muzeum Dulag 121 oraz Społeczne Stowarzyszenie „Forum Pruszków”.  Podczas spaceru, który odbędzie się w sobotę 24 września, uczestnicy poznadzieje rodziny Potulickich – przedwojennych właścicieli pruszkowskiego majątku ziemskiego, w skład którego wchodził m.in.: park, pałac i oranżeria. Udział w spacerze jest bezpłatny (sobota, godz. 14:00, zbiórka przy placu Jana Pawła II przed Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie).

Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku zaprasza na drugą część spotkania pt. „Dialog dwóch Kultur”. W programie m.in. wernisaż wystawy malarskiej „Kwiaty lata” autorstwa Natalii Sobkowicz, a także otwarcie plenerowej wystawy fotograficznej Jana Tadeusza Skłodowskiego i Tomasza Wierzejskiego „Kamieniec Podolski – najsłynniejsza twierdza Rzeczypospolitej – szlakiem kresowych fortec” (sobota, godz. 17.00, ul. Gołębia 1, Podkowa Leśna).

NIEDZIELA, 25 WRZEŚNIA

W niedzielę w parku miejskim w Brwinowie Stowarzyszenie SARNA tradycyjnie zaprasza na Targ Przydasiów, podczas którego będzie można wymienić się rzeczami, które już nie są potrzebne i przy okazji znaleźć przydatne drobiazgi na nadchodzącą jesień (niedziela, godz. 10-14.00, park miejski w Brwinowie).

„Historia Brwinowa j jego mieszkańców wykuta w cmentarnych kamieniach” to temat niedzielnego spaceru organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa. Będzie to już siódmy spacer po brwinowskiej nekropolii (niedziela, godz. 16, zbiórka przy starej bramie cmentarza od strony ul. Powstańców Warszawy).

W niedzielę w Mateczniku Mazowsze w Otrębusach odbędzie się Etno Jazz Fest. Podczas 10. jubileuszowej edycji muzyczno-edukacyjnego festiwalu wystąpią Atom String Quartet, chór Łontanara z gościnnym udziałem Jerzego „Słomy” Słomińskiego, a także zespół Boogie Boys. W programie festiwalu są także warsztaty pieśni afrykańskich, które poprowadzi jedna z najwybitniejszych, światowych wokalistek muzyki gospel, wykonująca utwory muzyki afro-amerykańskiej i afrykańskiej, Lydie Charlotte Kotlinski (sobota, sala widowiskowa Matecznika Mazowsze, ul. Świerkowa 2, Otrębusy,  koncerty od godz. 18)