Najbliższy weekend 17 i 18 września zapowiada się interesująco. Na wszystkich, którzy jeszcze nie mają planów, czekają m.in. turniej sołectw, pielgrzymka piesza i rowerowa, wernisaż, a także pokaz filmowy.

W sobotę o godz. 11 rozegra się V Turniej Sołectw w piłce nożnej. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem burmistrza gminy Brwinów. (17 września, godz. 11, Orlik Żółwin, ul. Szkolna 56).

Miłośnicy sztuki już od soboty będą mogli oglądać wakacyjne prace plenerowe Pracowni Plastycznej Agnieszki Kremky oraz zaprzyjaźnionych artystów. (17 września, godz. 18.00, Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie , ul. Wilsona 2).

W niedzielę 18 września do Sanktuarium Matki Bożej w Rokitnie wyruszy piesza pielgrzymka samorządowa organizowana przez Powiat Pruszkowski, z udziałem Powiatu Grodziskiego i Powiatu Warszawsko-Zachodniego oraz gmin z tych powiatów. Msza święta pod przewodnictwem Jego Eminencji ks. biskupa Piotra Jareckiego rozpocznie się o godz. 11.30. Po nabożeństwie odbędzie się spotkanie z organizatorami i poczęstunek dla pielgrzymów na terenie plebanii. Po uroczystości podstawiony będzie autokar na parkingu przed kościołem w Rokitnie, który odwiezie osoby zainteresowane do Brwinowa pod kościół św. Floriana i do Pruszkowa. (Zbiórka uczestników pod kościołem pw. św. Floriana w Brwinowie o godzinie 9.25 – wymarsz o godz. 9.30).

Ci, którzy wolą jazdę na rowerze, mogą wybrać się na rodzinną pielgrzymkę rowerową do Rokitna organizowaną przez Stowarzyszenie Projekt Brwinów. Trasa licząca około 13 km poprowadzi z Brwinowa przez Kotowice i Milęcin do Sanktuarium Matki Bożej Prymasowskiej Wspomożycielki w Rokitnie, gdzie odbędzie się msza święta. (Start: godz. 10.30 rynek w Brwinowie, powrót do Brwinowa ok. godz. 14.00).

W niedzielę Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa zaprasza na film „Brwinowski wrzesień” w reżyserii Adama Gzyry. Film przedstawia wspomnienia uczestników bitwy pod Brwinowem 12 września 1939 roku. W filmie zawarto fragmenty pamiętnika Stefka Riedla, 15-letniego wówczas chłopaka, który dzień po dniu spisywał wrześniowe wydarzenia. (18 września, godz. 16, Zagroda ul. Grodziska 57).

Propozycje na spędzenie weekendu ma także Muzeum Dulag w Pruszkowie, które zaprasza chętnych na spacery z cyklu „Niedzielne wyprawy szlakiem powstańczej Warszawy”. Podczas spaceru zatytułowanego „Twardy Front. Walki w rejonie Alei Jerozolimskich i ul. Żelaznej”, który odbędzie się 18 września, uczestnicy przejdą Alejami Jerozolimskimi oraz ulicą Chłodną, Towarową i Żelazną. Udział w spacerze jest bezpłatny. Zapisy: (22) 758 86 63; kom. 696 591 295; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (Początek o godz. 12:00 z Placu Starynkiewicza w Warszawie).

W niedzielne popołudnie LGD Ziemia Chełmońskiego oraz LGD Zielone Sąsiedztwo zapraszają na pierwszy wspólny rajd rowerowy „Z Podkową na szczęście!”. Trasa będzie połączona z planowaniem szlaku rowerowego questu. Zgłoszenia Biuro LGD Zielone Sąsiedztwo tel. 22 724-58-90 e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. (Start: godz. 14, ul. Świerkowa 1, Podkowa Leśna, meta: Żabia Wola, Dom Kultury).