Rada Miejska w Brwinowie podjęła 31 sierpnia 2016 r. uchwałę w sprawie przyjęcia gminnego programu osłonowego w zakresie zmniejszenia wydatków mieszkańców gminy Brwinów ponoszonych z tytułu ogrzewania. Jako darczyńcy mogą się do niego przyłączyć przedsiębiorcy oferujący palniki na pellet wraz z montażem.

Osoby najuboższe często szukają oszczędności, wybierając jako opał najtańsze paliwo: węgiel niskiej jakości lub też różnego rodzaju odpadki – chociaż to drugie rozwiązanie jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny. Powstaje w ten sposób szkodliwy dym, zawierający wiele pyłów, rakotwórcze dioksyny i inne szkodliwe substancje. Jednym z możliwych rozwiązań jest przystosowanie istniejącego pieca węglowego do użytkowania pelletu drzewnego. Ten rodzaj opału ma postać drobnych brykietów dostarczanych w workach, a po jego spaleniu pozostaje niewiele popiołu. Ogrzewanie domu pelletem ma wiele zalet w porównaniu z użytkowaniem pieca węglowego, dlatego też gmina Brwinów zdecydowała o uwzględnieniu tego rozwiązania w programie osłonowym, określonym szczegółowo w uchwale nr XXXII.283.2016 Rady Miejskiej w Brwinowie z dnia 31 sierpnia 2016 r.

Do włączenia się do programu są zaproszeni przedsiębiorcy, którzy chcieliby przekazać palniki na pellet wraz z montażem w domach wybranych osób. Osoby te zostaną wytypowane przez Środowiskowy Ośrodek Pomocy Społecznej w Brwinowie. Urząd Gminy Brwinów prosi przedsiębiorców o nadsyłanie ofert pocztą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do dnia 20 września 2016 r.