Najbliższy weekend będzie obfitował w moc atrakcji. 28 sierpnia na Stadionie Miejskim w Brwinowie odbędą się Dożynki Gminne. Wśród propozycji spędzenia wolnego czasu również Targ Przydasiów oraz spacery historyczne i „Spacer z Nocami i Dniami” .


W sobotę 27 sierpnia Biblioteka im. Poli Gojawiczynskiej w Podkowie Leśnej zaprasza na „II Podkowiański Spacer z… Nocami i Dniami”. Spacer będzie nawiązywał do fragmentów korespondencji Marii i Mariana Dąbrowskich z lat 1909-1925 pt. „Ich noce i dnie” w interpretacji aktorów: Bożeny Furczyk i Marcina Popczyńskiego. Organizatorzy przewidzieli niespodziankę dla gości, związaną z jedną ze scen ekranizacji powieści Marii Dąbrowskiej. Spacer rozpocznie się o godz. 12 w siedzibie biblioteki przy ul. Błońskiej 50, a zakończy w Żółwinie przy ul. Pochyłej 3B.
W niedzielę 28 sierpnia o godz. 12 Stowarzyszenie SARNA tradycyjnie zaprasza na Targ Przydasiów do Parku Miejskiego w Brwinowie. Będzie to świetna okazją do wymiany niepotrzebnych już przedmiotów, a także do skompletowania wyprawki szkolnej.


W niedzielę na Stadionie Miejskim w Brwinowie odbędą się Dożynki Gminne. Uroczystość rozpocznie się o godz. 14.00 od mszy polowej, a po niej przewidziana jest część oficjalna. O godz. 16 zostanie rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy w dwóch kategoriach – „Tradycja Pokoleń” oraz „Nowa Tradycja”. W skład jury konkursowego wejdą artystki malarki i etnografowie.
W ramach obchodów Roku Wacława Kowalskiego o godz. 16.30 grupa artystów amatorów z Koszajca zaprezentuje scenki z filmu „Sami swoi”, a w ślad za nimi mieszkańcy gminy Brwinów zaprezentuje widowisko teatralno-muzyczne związane z aktorem. Reżyserem przedstawienia będzie Leszek Zduń, znany z serialu „Rodzina zastępcza”. Fundacja Akademia Profil, która złożyła w konkursie ofert swoją propozycję oprawy uroczystości, otrzymała dotację z budżetu gminy Brwinów w ramach wspierania działalności pożytku publicznego.


Na dzieci i dorosłych będą czekały etno-rustykalne animacje m.in. badylologia i chwastoterapia, wspólne gotowanie powideł oraz giełda przepisów na przetwory. Nie zabraknie też pluszowych alpak i warsztatów „Od runa do swetra”, które przygotował Polski Związek Hodowców Alpak.


Po południu na Stadionie Miejskim rozbrzmią dźwięki muzyki disco polo - wystąpi formacja Vancouver, zespół Invox oraz Sound Fource. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Boys znany z przebojów „Jesteś szalona” czy „Wolność”. Na zakończenie dożynek zaplanowano widowiskowy pokaz fajerwerków.


W tym samym dniu Muzeum Dulag 121 zaprasza na spacer historyczny po Warszawie zatytułowany „Walki o Stare Miasto”. Wyprawa ruszy o godzinie 12 spod kolumny Zygmunta na Placu Zamkowym. Uczestnicy wycieczki odwiedzą powstańcze miejsca pamięci na terenie Starego i Nowego Miasta m.in.: Pomnik Małego Powstańca przy ul. Podwale, miejsce eksplozji „czołgu” przy ul. Kilińskiego, Pałac Raczyńskich, czyli szpital powstańczy przy ulicy Długiej 7, i Komenda Główna AK. O walczącej Starówce opowie Dariusz Zielonka – znawca historii i przewodnik muzealny. Zapisy: tel. 22 758 86 63; kom. 696 591 295; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


Muzeum Dulag 121 zaprasza również na dziewiąty spacer historyczny z cyklu „Spacery na stulecie Pruszkowa”, który odbędzie się 3 września. Tym razem uczestnicy spaceru będą zwiedzać Pruszków śladami wydarzeń z czasów okupacji. Spacer poprowadzi Agata Gołąb - znawczyni i pasjonatka historii Pruszkowa. Początek o godz. 12:00, zbiórka przed dworcem WKD Pruszków. Udział w spacerze jest bezpłatny.